برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

بسط و توسعه روش آنتروپي شانون براي پردازش داده ها در تحليل محتوي

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشگاه تربیت مدرس
 
چکیده: 

تحليل محتوي فني است كه در جستجوي دريافت جنبه هاي ادراكي و احساس پيامها و و يا ادراكات ضمني قابل استخراج از بيانات است. بر اساس اين فن تلاش مي‌شود كه از متن يك پيام اطلاعات لازم جهت تحليل و بررسي فرضيات پژوهشي اخذ گردد. در اين مقاله ضمن بيان سير تاريخي تحليل محتوي و تعاريف متعدد، تلاش شده است روش هاي كمي كردن متن پيام و اطلاعات حاصل از آن ذكر شود.
نويسنده در اين مقاله در تلاش است كه روش آنتروپي شانون را كه برگرفته از تئوري اطلاعات مي‌باشد، به حوزه تحليل داده ها در تحليل محتوي توسعه دهد. اگر مراحل فن تحليل محتوي را ؛ 1) آماده سازي و سازماندهي پيام 2) بررسي مواد پيام 3) پردازش داده ها بدانيم، روش جديد ارائه شده در اين مقاله (آنتروپي شانون) در حوزه مرحله 3 قرار خواهد گرفت. روش هاي پردازش داده ها در تحليل محتوي عمدتا به صورت غير جبراني و بر اساس فراواني هر مقوله بنا شده است. اين روش ها داراي معضلات رياضي و تئوري هستند كه كاربرد آنها را محدود مي سازد و عمدتا نوع اطلاعات حاصل از آنها از اعتبار لازم برخوردار نيست. در حالي كه ميتوان براي رفع اين نقيصه از مدل هاي جبراني استفاده كرد، كه كمتر (شايد بتوان گفت اصلا) در حوزه تحليل داده ها در تحليل محتوي مورد توجّه قرار نگرفته اند. در اين مقاله تلاش شده است يكي از روشهاي اصلي مهندسي سيستم ها در حوزه تحليل محتوي مطرح شود و بدين وسيله رويكردي نوين به فن تحليل محتوي بسط و توسعه يابد.
بخش اصلي مقاله به بيان الگوريتم روش آنتروپي شانون در تحليل محتوي، ذكر مثال براي تشريح بيشتر روش و در نهايت اجراي عملي (مطالعه موردي) روش جديد و مقايسه آن با روش جاري تحليل داده ها اختصاص يافته است. سپس اعتبار نتايج روش جديد در مقايسه با روش جاري پردازش داده ها از دو ديدگاه رياضي و سازه‌هاي مورد مقايسه و تحليل قرار گرفته است.

 

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
-
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

آذر، ع. (1380). بسط و توسعه روش آنتروپی شانون برای پردازش داده ها در تحلیل محتوی. علوم انسانی الزهرا, 11(37-38), 1-18. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=8636Vancouver : کپی

آذر عادل. بسط و توسعه روش آنتروپی شانون برای پردازش داده ها در تحلیل محتوی. علوم انسانی الزهرا. 1380 [cited 2021September23];11(37-38):1-18. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=8636IEEE : کپی

آذر، ع.، 1380. بسط و توسعه روش آنتروپی شانون برای پردازش داده ها در تحلیل محتوی. علوم انسانی الزهرا, [online] 11(37-38), pp.1-18. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=8636. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 1044 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی