برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

خاموشي در مثنوي معنوي

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه ادبیات فارسی دانشکده علوم انسانی دانشگاه یزد
 
چکیده: 

دانشمندان علم اخلاق، حكيمان وعارفان به آفات زبان توجه ويژه داشته اند. آنان در كتاب هاي اخلاقي و عرفاني همواره خطر زبان را گوشزد كرده اند. توصيه همه آن ها به ويژه براي مبتديان راه معرفت و كمال، سنجيده سخن گفتن، كم گويي و سرانجام خاموشي است.
در مثنوي شريف به جنبه هاي اخلاقي خاموشي توجه شده است كه ما آن را خاموشي عابدانه و خاموشي عاقلانه نام نهاده ايم. در اين بخش كه فصل مشترك اخلاق و عرفان است اين مطالب مورد بحث قرار گرفته: راست گويي، حق گويي، از روي ادب سخن گفتن، با تامل و تاني سخن گفتن، كم گويي، سكوت در برابر ابلهان، خاموشي در برابر مردان خدا و خاموشي از افشاي راز.
مولوي به فراتر از اين دو نوع خاموشي نيز نظر داشته است كه ما آن را خاموشي عارفانه خوانده ايم. در بحث خاموشي عارفانه اين موضوعات از مثنوي مورد بحث و بررسي قرار گرفته است: خاموشي سالك در حضور پير، خاموشي در مقام حيرت، خاموشي در مقام عشق، خاموشي در مقام غيرت، خاموشي در مقام اسرار الهي، و خاموشي از شكايت در برابر قضا و قدر الهي.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

ملک ثابت، م. (1380). خاموشی در مثنوی معنوی. دانشور پزشکی, 8(33 (ویژه مقالات علوم انسانی)), 83-94. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=8634Vancouver : کپی

ملک ثابت مهدی. خاموشی در مثنوی معنوی. دانشور پزشکی. 1380 [cited 2021September24];8(33 (ویژه مقالات علوم انسانی)):83-94. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=8634IEEE : کپی

ملک ثابت، م.، 1380. خاموشی در مثنوی معنوی. دانشور پزشکی, [online] 8(33 (ویژه مقالات علوم انسانی)), pp.83-94. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=8634. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 437 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی