برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
دي 1381 , دوره  10 , شماره  42 ; از صفحه 107 تا صفحه 119 .
 
عنوان مقاله: 

كاربرد تحليل خوشه اي در طبقه بندي شاخص هاي توسعه يافتگي كشورها

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 

تاكنون در مورد اندازه گيري سطح توسعه يافتگي كشورها و عواملي كه نقش تاثير پذير از توسعه يا تاثير گذار بر آن دارند بحث فراوان صورت گرفته كه البته تعريف و نتيجه واحدي در اين باره حاصل نشده است. براي تشخيص اين گونه عوامل و تعيين ميزان نقش هر يك از آن ها در توسعه، ديدگاه هاي مختلفي در علوم اجتماعي، اقتصادي و سياسي و ... وجود دارد، لكن بديهي است كه تقريبا كليه اين ديدگاه ها براي روش خود بي نياز از آمار و ارقام و تكنيك هاي تحليل آن نيستند.
در اين مقاله نيز تلاش شده تا با به كارگيري روش آماري تحليل خوشه اي و شاخص هاي توسعه تعيين شود كه كدام شاخص ها با يكديگر رابطه نزديك دارند و كدام شاخص ها در تضاد و فاصله با هم هستند. به نظر مي رسد در صورت حصول به چنين نتيجه اي، سياستگذاري براي دستيابي به اهداف توسعه تسهيل شود. لذا در مقاله حاضر 24 شاخص توسعه با توجه به داده هاي مربوط به 62 كشور دسته بندي و تحليل شده اند.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
 
استنادات: 
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

علی احمدی، ع.، و قاضی نوری، س. (1381). کاربرد تحلیل خوشه ای در طبقه بندی شاخص های توسعه یافتگی کشورها. دانشور پزشکی, 10(42), 107-119. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=8613Vancouver : کپی

علی احمدی علیرضا، قاضی نوری سیدسپهر. کاربرد تحلیل خوشه ای در طبقه بندی شاخص های توسعه یافتگی کشورها. دانشور پزشکی. 1381 [cited 2021September26];10(42):107-119. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=8613IEEE : کپی

علی احمدی، ع.، قاضی نوری، س.، 1381. کاربرد تحلیل خوشه ای در طبقه بندی شاخص های توسعه یافتگی کشورها. دانشور پزشکی, [online] 10(42), pp.107-119. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=8613. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 206 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی