برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

جهاني شدن، همگرايي اقتصادي- منطقه اي و تاثير آن بر رشد كشورهاي حوزه درياي خزر و جمهوري هاي قفقاز

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشکده علوم اداری و اقتصاد دانشگاه اصفهان
 
چکیده: 

جهان در حال گذار از مرحله جدال ملت ها در روابط تجاري به مرحله جديد مبادلات همه جانبه و مشاركت همه گاني در فعاليت هاي اقتصادي است. جهاني شدن حركتي دامنه دار و پوياست كه همه جنبه هاي اقتصادي را در بر گرفته و يا در حال تأثير گذاري بر آنهاست. مسأله جهاني شدن به فرآيندي اشاره دارد كه طي آن مرزها رفته رفته ناپديد مي شوند و همزمان مبادلات بين المللي افزايش مي يابد.
جهاني شدن ضمن بين المللي كردن بازار جهاني، محيطي كاملاً رقابتي ايجاد كرده است كه در آن تنها واحدهاي اقتصادي قدرتمند و كارآمد بقا خواهند داشت. از اين رو دولت هاي ملي به منطقه گرايي و تشكيل ترتيبات منطقه اي روي آورده اند تا از اين طريق اقتصاد خود را در مقابل مشكلات جهاني حفظ كنند و ارتقاي سرمايه گذاري و رشد را در درون منطقه ميسّر سازند. در اين مقاله، پس از بررسي ارتباط جهاني شدن با همگرايي منطقه اي و اقتصادي، در چارچوب يك الگوي اقتصاد سنجي، آثار همگرايي منطقه اي و سياستهاي برون گرايي بر رشد و رفاه كشورهاي حوزه درياي خزر و جمهوريهاي قفقاز مورد بررسي و تجزيه و تحليل قرار مي گيرد. نتايج بيانگر ارتباط مثبت همگرايي هاي منطقه اي و سياست هاي برون گرايي بر رشد اقتصادي كشورهاي منطقه مي‌باشد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
 
استنادات: 
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

آذربایجانی، ک. (1381). جهانی شدن, همگرایی اقتصادی- منطقه ای و تاثیر آن بر رشد کشورهای حوزه دریای خزر و جمهوری های قفقاز. تحقیقات اقتصادی, -(61), 149-169. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=8600Vancouver : کپی

آذربایجانی کریم. جهانی شدن, همگرایی اقتصادی- منطقه ای و تاثیر آن بر رشد کشورهای حوزه دریای خزر و جمهوری های قفقاز. تحقیقات اقتصادی. 1381 [cited 2021September20];-(61):149-169. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=8600IEEE : کپی

آذربایجانی، ک.، 1381. جهانی شدن, همگرایی اقتصادی- منطقه ای و تاثیر آن بر رشد کشورهای حوزه دریای خزر و جمهوری های قفقاز. تحقیقات اقتصادی, [online] -(61), pp.149-169. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=8600. 

 
بازدید یکساله 183 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی