برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

صرفه هاي ناشي از مقياس: تحليلي از وضعيت شركت ذوب آهن اصفهان

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 
صنعت فولاد از جمله صنايعي است كه پايه و محور توسعه كشورهاي صنعتي را تشكيل داده و گذشته از بعد فني، از نظر سياسي، اقتصادي و اجتماعي نيز بسيار حائز اهميت است. كشور ايران با وجود داشتن منابع غني معدني، انرژي و همچنين نيروي انساني ارزان و متخصص، به دليل مشكلات مربوط به هشت سال جنگ تحميلي و بعضاً سياست هاي نادرست در طول برنامه هاي عمراني كه بر اقتصاد كشور سنگيني مي كند، نتوانسته است جايگاهي شايسته در تجارت جهاني فولاد به دست آورد. در چنين شرايطي بررسي اقتصادي اين صنعت به ويژه تعيين صرفه ناشي از مقياس و تبيين ساختار هزينه اي آن در توسعه و گسترش اين صنعت نقش بسزايي دارد.
مقاله حاضر در صدد است كه صرفه هاي ناشي از مقياس را در كارخانه ذوب آهن اصفهان با استفاده از تابع هزينه ترانسلوگ به دست آورد و همچنين به سؤالاتي از قبيل اينكه آيا تابع هزينه ترانسلوگ مناسبترين الگو جهت توضيح ارتباط بين توليد و قيمت عوامل توليد است، آيا در كارخانه مذكور صرفه هاي ناشي از مقياس در طول دوره مورد بررسي وجود داشته است و ... پاسخ گويد.
روش مورد استفاده براي برآورد تابع هزينه ترانسلوگ، رگرسيون هاي ظاهراً نامرتبط تكراري مي‌باشد. نتايج حاصل از بررسي ها نشان مي‌دهد كه مناسبترين الگو جهت توضيح ارتباط بين توليد و قيمت عوامل توليد، تابع هزينه ترانسلوگ است و همچنين در طي دوره مورد بررسي داشتن صرفه هاي ناشي از مقياس از ويژگيهاي بارز اين واحد توليدي بوده كه شايد ناشي از عدم نيل به ظرفيتهاي اسمي در اين كارخانه بوده است.
 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

عمادزاده، م.، و آذربایجانی، ک.، و زمانیان، غ. (1380). صرفه های ناشی از مقیاس: تحلیلی از وضعیت شرکت ذوب آهن اصفهان. تحقیقات اقتصادی, -(59), 95-116. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=8581Vancouver : کپی

عمادزاده مصطفی، آذربایجانی کریم، زمانیان غلامرضا. صرفه های ناشی از مقیاس: تحلیلی از وضعیت شرکت ذوب آهن اصفهان. تحقیقات اقتصادی. 1380 [cited 2021September19];-(59):95-116. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=8581IEEE : کپی

عمادزاده، م.، آذربایجانی، ک.، زمانیان، غ.، 1380. صرفه های ناشی از مقیاس: تحلیلی از وضعیت شرکت ذوب آهن اصفهان. تحقیقات اقتصادی, [online] -(59), pp.95-116. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=8581. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 164 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی