برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

ارزيابي آثار توسعه نظام مالي بر تشكيل سرمايه و رشد اقتصادي

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 

واقعيتهاي آماري نشان مي دهد که ايران به عنوان کشوري در حال توسعه از عملکرد مناسبي در دستيابي به نرخ مطلوبي از تشکيل پس انداز و سرمايه گذاري در مقايسه با معيارهاي جهاني برخوردار نبوده است. عواملي مانند سطح درآمد و توزيع آن، ساختار سني جمعيت، ريسکهاي سياسي و اقتصادي و تغيير در سياستگذاريها و رويه هاي قانوني، سبب مي شوند سرمايه گذاران جهت دستيابي به شرايط ايمن سرمايه گذاري با مشکل مواجه شده و به جاي سرمايه گذاري در دارائيهاي مالي (مانند سهام) در دارائيهاي فيزيکي سرمايه گذاري نمايند، در عين حال حمايت از بخش پولي در مقابل بازار سرمايه، بالاتر بودن ريسک سرمايه گذاري در بورس در مقابل سرمايه گذاري در بخش ساختمان، و در مواردي نيز بازدهي کمتر آن و فقدان بازار اوليه کارآمد از ديگر دلايل عدم شکل گيري پس انداز در کشور محسوب مي گردد.
در اين مقاله با بررسي رابطه توسعه بازار سرمايه و رشد اقتصادي در قالب مدل رگرسيوني و تبيين پازل توسعه بخش مالي- رشد اقتصادي در قالب عليت گرنجري، اهميت و تأثيرگذاري مثبت معيارهاي سنجش بازار سرمايه شامل درجه نقدشوندگي و نقش بازار سرمايه در اقتصاد ملي بر رشد اقتصادي و نرخ تشکيل سرمايه مدنظر قرار گرفته است.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
 
استنادات: 
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

هیبتی، ف.، و محمدزاده اصل، ن. (1383). ارزیابی آثار توسعه نظام مالی بر تشکیل سرمایه و رشد اقتصادی. پژوهشنامه اقتصادی, 4(4 (پیاپی 15)), 197-237. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=8564Vancouver : کپی

هیبتی فرشاد، محمدزاده اصل نازی. ارزیابی آثار توسعه نظام مالی بر تشکیل سرمایه و رشد اقتصادی. پژوهشنامه اقتصادی. 1383 [cited 2021September19];4(4 (پیاپی 15)):197-237. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=8564IEEE : کپی

هیبتی، ف.، محمدزاده اصل، ن.، 1383. ارزیابی آثار توسعه نظام مالی بر تشکیل سرمایه و رشد اقتصادی. پژوهشنامه اقتصادی, [online] 4(4 (پیاپی 15)), pp.197-237. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=8564. 

 
بازدید یکساله 125 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی