برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
پاييز 1381 , دوره  12 , شماره  43 ; از صفحه 208 تا صفحه 237 .
 
عنوان مقاله: 

بررسي تاثير علايق خانداني و رسوبات انديشه ديني نو مسلمانان بر ضبط سيره و تاريخ زندگاني پيامبر (ص) "قبل از ابن اسحق"

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشگاه الزهرا (س)
 
چکیده: 

شناسايي زنجيره هاي اصلي مؤثر در تاريخ نگاري اسلامي قبل از ابن اسحاق در فهم دقيق تر تاريخ اسلام و اعتبار اقوال و اخبار منعكس در منابع قرون اوّليه اسلامي از اهميت ويژه اي برخوردار است. معمولاً براي توضيح تحولات تاريخ نگاري اسلامي در اين دوره از مكتب هاي تاريخ نگاري در جهان اسلام مي گويند و آن را به مكتب عراق، حجاز، شام و يمن تقسيم مي كنند.
در اين مقاله، اصل اين رويكرد به چالش گرفته شده است. نگارنده بر آن است كه جهت فهم دقيق تر تحولات تاريخ اسلام در دوره مورد بحث و تا دو قرن پس از آن، بايد منظري ديگر را مبناي بررسي و تحقيق قرار داد. تداخل مختصات مكاتب تاريخ نگاري به حدي است كه عملا انطباق مصداق بر مكتب را غير ممكن مي كند؛ در عين حال تصوير روشني از تحولات تاريخ نگاري اسلامي نمي‌تواند ارائه كند. نظريه مطرح شده در اين مقاله اين است كه مناسب ترين دسته بندي رويكردهاي تاريخ نگاري اسلامي در قرون نخستين توجّه به علايق خانداني و رسوبات انديشه ديني نومسلمان است.

 

 
کلید واژه: 


 
موضوعات مرتبط: 
-
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

ولوی، ع. (1381). بررسی تاثیر علایق خاندانی و رسوبات اندیشه دینی نو مسلمانان بر ضبط سیره و تاریخ زندگانی پیامبر (ص) "قبل از ابن اسحق" . علوم انسانی الزهرا, 12(43), 208-237. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=8554Vancouver : کپی

ولوی علی محمد. بررسی تاثیر علایق خاندانی و رسوبات اندیشه دینی نو مسلمانان بر ضبط سیره و تاریخ زندگانی پیامبر (ص) "قبل از ابن اسحق" . علوم انسانی الزهرا. 1381 [cited 2021September23];12(43):208-237. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=8554IEEE : کپی

ولوی، ع.، 1381. بررسی تاثیر علایق خاندانی و رسوبات اندیشه دینی نو مسلمانان بر ضبط سیره و تاریخ زندگانی پیامبر (ص) "قبل از ابن اسحق" . علوم انسانی الزهرا, [online] 12(43), pp.208-237. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=8554. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 89 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی