برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
پاييز 1381 , دوره  10 , شماره  39 ; از صفحه 49 تا صفحه 70 .
 
عنوان مقاله: 

برآورد توابع تقاضاي نهاده هاي توليد و عرضه گندم آبي و ديم در كشاورزي ايران

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشگاه شهید بهشتی
 
چکیده: 

هدف مقاله حاضر برآورد همزمان توابع سود، عرضه محصول و تقاضاي نهاده هاي گندم آبي و ديم با استفاده از داده هاي سري زماني دوره 1350- 1378 و تعيين كششهاي توليدي محصول و تقاضاي نهاده ها نسبت به قيمت محصول و عوامل توليد است.
در اين مقاله ضمن بررسي اهميت گندم و سياست هاي پيشين قيمت گذاري در كشور،‌از تابع سود ترانسلوگ نرمال به منظور برآورد توابع عرضه دو نوع گندم آبي و ديم و توابع تقاضاي نهاده هاي اين دو محصول استفاده شده است. سپس توابع سود، عرضه و تقاضاي نهاده ها به طور همزمان با به كارگيري روش سيستم معادلات به ظاهر نا مرتبط تكراري تخمين زده شده و كششهاي قيمتي خودي و متقاطع عوامل توليد و نيز كششهاي محصول نسبت به قيمت محصول و عوامل محاسبه گرديده است.
مزيت پژوهش حاضر نسبت به مطالعات مشابه قبلي، به كارگيري تابع سود انعطاف پذير ترانسلوگ و نيز تخمين همزمان معادلات سود، عرضه و تقاضاي نهاده هاي محصول براي دستيابي به تابع عرضه محصول است. ويژگي ديگر اين مطالعه استفاده از اطلاعات سري زماني به جاي اطلاعات مقطعي و در نتيجه انعكاس شديدتر تغييرات قيمت ها و دستيابي به مقادير دقيق تر كششهايي است كه با تخمين همزمان توابع سود انعطاف پذير ترانسلوگ و عرضه و تقاضاي نهاده هاي محصول به دست مي‌آيد.
نتايج نشان مي‌دهد كه تمامي كششهاي حاصل از برآورد ضرايب براي هر دو نوع گندم آبي وديم داراي علامتي مطابق با انتظارات نظري است. كششهاي خودي تقاضاي نهاده ها همگي گوياي رابطه معكوس منفي ميان قيمت و مقدار نهاده هاي توليد است. در ضمن ماشين آلات در كشت گندم آبي و بذر اصلاح شده در كشت گندم ديم با كشش است. همچنين مقادير كششهاي متقاطع تقاضا براي اين نهاده ها نسبت به قيمت گندم مثبت و تنها كششهاي دو نهاده بذر اصلاح شده و كود شيميايي در كشت گندم آبي نسبت به قيمت گندم كوچكتر از يك است.
به علاوه كششهاي عرضه محصول نسبت به قيمت نهاده ها منفي و در كشت گندم ديم به جز در مورد نيروي كار كوچكتر از يك است. كششهاي قيمتي عرضه دو نوع گندم آبي و ديم مثبت و بزرگتر از يك است كه اين موضوع حساسيت شديد گندمكاران را نسبت به تغييرات قيمت نشان مي‌دهد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
-
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
 
استنادات: 
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

هژبرکیانی، ک.، و حاجی احمد، ن. (1381). برآورد توابع تقاضای نهاده های تولید و عرضه گندم آبی و دیم در کشاورزی ایران . اقتصاد کشاورزی و توسعه, 10(39), 49-70. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=8522Vancouver : کپی

هژبرکیانی کامبیز، حاجی احمد نرگس. برآورد توابع تقاضای نهاده های تولید و عرضه گندم آبی و دیم در کشاورزی ایران . اقتصاد کشاورزی و توسعه. 1381 [cited 2021September28];10(39):49-70. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=8522IEEE : کپی

هژبرکیانی، ک.، حاجی احمد، ن.، 1381. برآورد توابع تقاضای نهاده های تولید و عرضه گندم آبی و دیم در کشاورزی ایران . اقتصاد کشاورزی و توسعه, [online] 10(39), pp.49-70. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=8522. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 397 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی