برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
1381 , دوره  13 , شماره  1 ; از صفحه 115 تا صفحه 132 .
 
عنوان مقاله: 

آميزه عشق و حماسه با نگاهي به ورقه و گلشاه عيوقي

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشگاه امام حسین (ع)
 
چکیده: 
منظومه هاي داستاني كه تاكنون براي ما باقي مانده است، بعضي به عنوان منظومه هاي بزمي و عشقي و برخي به عنوان داستان هاي رزمي و حماسي مشهور مي باشند. اگرچه معولا در تبيين انواع ادبي، بين متون غنايي و ادبيات حماسي - با توجه به ويژگي هاي هر كدام - بايد تفكيك قايل شد، با كمي تامل در حوزه داستان هاي منظوم گذشته، مشاهده مي كنيم كه در موارد متعددي، عشق و حماسه در هم آميخته اند. چه بسيار عشقهايي كه در بستر خود حماسه ها آفريده و چه بسيار حماسه هايي كه سلسله جنبان حوادث آن، عشقهاي آتشيني بوده است.
اين عشقها يا از نوع عشق آزماني و آسماني هستند و يا عشق ناسوتي اما از نوع عاطفي و روحاني آن، كه عشقي پاك و عفيف و به دور از هر نوع آلودگي شهواني و دنائت نفساني است و ريشه در فطرت كمال يابي و جمال خواهي فطرت انساني دارد.
بسياري از منظومه هاي ادبي مشهور، بر پايه همين عشق عاطفي بنا گرديده است و بايد آن را با عشق زميني و حيواني متفاوت دانست. شواهد فراواني در مورد اين تفاوت و تمايز و طبقه بندي وجود دارد كه به برخي از آنها در اين مقاله اشاره شده است.
اين گونه عشقهاست كه در مسير خود، حاصل حماسه هاي جوانمردانه مي گردد و عاشق در راه وصال به معشوق و مطلوب محبوب خويش، رشادتها و از جان گذشتگي ها را از خود به نمايش مي گذارد و در حقيقت، عشق و حماسه به منزله دو بالي مي شوند تا عاشق را براي طواف حريم معشوق به پرواز درآورند.
منظومه ورقه و گلشاه عيوقي، مجموعه اي است كه بايد آن را مظهر آميزه عشق و حماسه دانست. اين دو پديده، آنچنان در هم آميخته اند كه نمي توان آن را تنها يك منظومه عشقي و غنايي و يا يك مجموعه صرف حماسي ناميد.
در اين اثر گرانبها، زيباترين و لطيف ترين مضامين غنايي و عاشقانه در كنار باشكوهترين عرصه هاي پرصلابت حماسي و قهرمانانه به نظر كشيده شده و معجون زيبايي از اين دو بنياد پرشور و احساس وجود آدمي پديد آورده است كه سعي شده صحنه هايي از آن تا آنجا كه در حوصله اين اوراق بوده به نگارش درآيد.
 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
-
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
 
استنادات: 
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

فاضل، ا. (1381). آمیزه عشق و حماسه با نگاهی به ورقه و گلشاه عیوقی . مجله پژوهشی علوم انسانی دانشگاه اصفهان, 13(1), 115-132. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=8520Vancouver : کپی

فاضل احمد. آمیزه عشق و حماسه با نگاهی به ورقه و گلشاه عیوقی . مجله پژوهشی علوم انسانی دانشگاه اصفهان. 1381 [cited 2021September20];13(1):115-132. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=8520IEEE : کپی

فاضل، ا.، 1381. آمیزه عشق و حماسه با نگاهی به ورقه و گلشاه عیوقی . مجله پژوهشی علوم انسانی دانشگاه اصفهان, [online] 13(1), pp.115-132. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=8520. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 183 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی