برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
1381 , دوره  13 , شماره  1 ; از صفحه 51 تا صفحه 66 .
 
عنوان مقاله: 

غربت شمس

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشگاه اصفهان
 
چکیده: 
"خود غريبي در جهان چون شمس نيست"
شمس الدين محمد بن ملك داد تبريزي (582- بعد از 645 هـ) از عرفاي معروف قرن هفتم هجري است، كه به واسطه تاثير بسيار عميقي كه بر روح مستعد مولانا جلال الدين بلخي (604-672 هـ)، بزرگترين شاعر و عارف قلمرو زبان و ادبيات فارسي، نهاد از اهميت ويژه برخوردار است. سخنان پيچيده و شطح گونه شمس در "مقالات شمس" و بازتاب رفتار و گفتارش در "مثنوي معنوي" و "غزليات شمس" مولوي و همچنين گزارش هاي تذكره نويسان دوره هاي مختلف نشان مي دهد كه از زمان پيدايش در قونيه و برخورد با مولوي تاكنون غريب و ناشناخته مانده و ابعاد شخصيت شگرف و پيچيده او آنگونه كه بوده، باز شناخته نشده است. حتي مولانا هم كه مريد واقعي او بود و ديوانه وار او را مي پرستيد به اين مطلب اذعان نموده و در جاي جاي آثارش به آن اشاره كرده است. او اين ناشناخته بودن و ابهام را به "غربت" تعبير كرده است و عقيده دارد "شمس" و تمام سرگشتگان وادي حقيقت غريبند، از اين جهت عظمت و بزرگي آنها از ديد اغيار و فروماندگان جهان خاكي پوشيده است.
در اين مقاله بعد از تبيين مفهوم غربت از ديد عارفان و حكيمان، غربت شمس تبريزي از نظرگاه مولوي مورد بحث قرار گرفته و در ادامه به اين بهانه پاي غربت انسان به ميان آمده است كه: اساسا انسان موجودي است غريب، چون روح يا اصل آسماني او در قفس تن و زندان دنيا گرفتار آمده است و در اين جهان خاكي احساس غربت مي كند. احساس غريب بودن احساس همه عرفا و حكمايي است كه به اين خودآگاهي دست يافته اند و منشاء اين غربت حضور سابق در وطن ديگر و عالم برتري است كه اعتقاد به آن باعث مي شود شوق و طلب براي كشف و ديدارش برانگيخته گردد.
موضوع غربت در آثار بزرگاني ديگر چون: ابن سينا (370-428 هـ)، احمد غزالي (454-520 هـ)، عطار (540-618 هـ)، روزبهان بقلي (522-606 هـ)، حافظ (اوايل قرن 8-792 هـ) و… نيز مطرح شده است كه در اينجا به صورت اجمال به آنها اشاره شده و در باب نظرات آن بزرگان اظهار نظر گرديده است.
 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
    exInvalid object name 'SCHOLAR.DBO.tbl_ref_fa'.
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

طغیانی، ا. (1381). غربت شمس. مجله پژوهشی علوم انسانی دانشگاه اصفهان, 13(1), 51-66. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=8512Vancouver : کپی

طغیانی اسحاق. غربت شمس. مجله پژوهشی علوم انسانی دانشگاه اصفهان. 1381 [cited 2021September19];13(1):51-66. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=8512IEEE : کپی

طغیانی، ا.، 1381. غربت شمس. مجله پژوهشی علوم انسانی دانشگاه اصفهان, [online] 13(1), pp.51-66. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=8512. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 92 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی