برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
زمستان 1380 , دوره  11 , شماره  40 ; از صفحه 225 تا صفحه 246 .
 
عنوان مقاله: 

ضرورت تطبيق روايات بر يكديگر

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشگاه قم
 
چکیده: 

بدون شك، فهم و معرفت عميق روايات نبوي و ائمه اطهار (ع) نقش مهمي در آگاهي بر فهم دين و شريعت اسلام دارد؛ لكن فهم برخي از آن روايات به ظاهر ناسازگار با يكديگر و يا دستخوش تحريف و يا تصحيف مشكل است. به استناد كلام ائمه اطهار (ع)، اين گروه از روايات، مي بايد بر يكديگر تطبيق شوند. بدين جهت ترديدي نيست كه تطبيق و عرضه آنها بر يكديگر امري ضروري و لازم باشد تا به تبيين هم بپردازند و روابط آنها از جهت تخصيص و يا نسخ و بيان محكم و متشابه معين گردد و يا روايات مجعول و نادرست آنها آشكار شود.
در اين پژوهش به تبيين روايات تطبيق و چگونگي عرضه و تطبيق آنها بر يكديگر پرداخته شده و بيان شده است كه روايات ناسازگار و مبهم، نخست مي بايد قرآن و سپس بر يكديگر عرضه و تطبيق گردند تا فهم و مقصود آن از روايات و يا درستي و يا نادرستي آنها معين گردد روشن است كه تطبيق و عرضه براي همه حديث پژوهان ممكن بوده و هست و سودمندي هاي فراوان از آن حاصل شده است.

 

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

مودب، س. (1380). ضرورت تطبیق روایات بر یکدیگر . علوم انسانی الزهرا, 11(40), 225-246. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=8506Vancouver : کپی

مودب سیدرضا. ضرورت تطبیق روایات بر یکدیگر . علوم انسانی الزهرا. 1380 [cited 2021September22];11(40):225-246. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=8506IEEE : کپی

مودب، س.، 1380. ضرورت تطبیق روایات بر یکدیگر . علوم انسانی الزهرا, [online] 11(40), pp.225-246. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=8506. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 52 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی