برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

پژوهشي درباره طبسين

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشکده الهیات دانشگاه فردوسی مشهد
 
چکیده: 

در بخش نخست، واژه طبسين را در متون تاريخي و جغرافيايي - از سده 3 ق. تا دوره معاصر - مورد بررسي قرار داده و با استناد به منابع به اين نتيجه رسيده ايم كه پيش از سده 6 ق.، طبسين بر طبس خرما و طبس عناب كه بعدا از آن به طبس گيلكي و طبس مسينان ياد شده، اطلاق نگرديده است از سده 6 ق. به بعد جغرافي نويسان عرب و نيز نويسندگان سده هاي اخير، طبس گيلكي و طبس مسينان را طبسين ناميده اند.
در بخش دوم مقاله، ضمن بررسي و تحليل گفته تاريخ نويسان و پي گيري مسير حركت مسلمانان از كرمان به خراسان و بررسي موقعيت و مسافت ميان طبس گيلكي و طبس مسينان به اين نتيجه رسيده ايم كه منظور از طبسين، طبس گيلكي و كرين مي باشد و كرين نيز خود در نخستين سده هاي ق. حداقل شهري در حد طبس گيلكي بوده است. دلايل و قرايني كه پيشينه تاريخي كرين را نشان مي دهد، مويد نظر مولف است.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

جلیلی، م. (1381). پژوهشی درباره طبسین. مقالات و بررسیها, 35(دفتر 72), 275-288. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=8501Vancouver : کپی

جلیلی مهدی. پژوهشی درباره طبسین. مقالات و بررسیها. 1381 [cited 2021September24];35(دفتر 72):275-288. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=8501IEEE : کپی

جلیلی، م.، 1381. پژوهشی درباره طبسین. مقالات و بررسیها, [online] 35(دفتر 72), pp.275-288. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=8501. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 95 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی