برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
1381 , دوره  14 , شماره  2 ; از صفحه 181 تا صفحه 206 .
 
عنوان مقاله: 

برنامه هاي درسي تربيت شهروندي: اولويتي پنهان براي نظام آموزش و پرورش ايران

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه علوم تربیتی دانشگاه شهید بهشتی
 
چکیده: 
يكي از زمينه هاي كه به ويژه در دهه اخير در بسياري از مجامع علمي بين المللي در زمينه تعليم و تربيت از جايگاه ويژه هاي برخوردار شده است و دامنه مباحثات و پژوهش ها در آن به طور فزاينده اي در حال گسترش مي باشد، مقوله تربيت شهروندي است. بي گمان مي توان گفت كه فلسفه تشكيل هر نهاد يا سازماني پاسخگويي به نياز يا نيازهاي معيني است و نظام آموزشي و پرورش نيز از آن رو شكل يافته و قوام گرفته است كه شهرونداني موثر و مطلوب را متناسب با نياز ها و ارزش هاي اجتماعي تربيت و تحويل جامعه نمايد.
متاسفانه در نظام آموزش و پرورش به ويژه برنامه هاي درسي مدارس توجه لازم به ترتيب شهروندي نمي شود و صرف نظر از آنكه برنامه درسي ويژه اي تحت عنوان "آموزش شهروندي" وجود ندارد، در قالب برنامه هاي درسي ديگر نيز كمتر اثري از آن مي توان يافت. مقاله حاضر با درك اهميت و ضرورت مساله بر آن است كه تا با تبيين تلاش ها و اقدامات انجام شده در سطح بين المللي، قلمرو تربيت شهروندي را مورد تجزيه و تحليل قرار دهد و مجموعه اقدامات و فعاليت هايي كه مي تواند به ترتيب شهرونداني مطلوب و موثر كمك نمايد، در چارچوب نظام آموزش و پرورش مورد بررسي و نقد قرار دهد.
 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
    exInvalid object name 'SCHOLAR.DBO.tbl_ref_fa'.
 
استنادات: 
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

فتحی واجارگاه، ک. (1381). برنامه های درسی تربیت شهروندی: اولویتی پنهان برای نظام آموزش و پرورش ایران . مجله پژوهشی علوم انسانی دانشگاه اصفهان, 14(2), 181-206. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=8494Vancouver : کپی

فتحی واجارگاه کوروش. برنامه های درسی تربیت شهروندی: اولویتی پنهان برای نظام آموزش و پرورش ایران . مجله پژوهشی علوم انسانی دانشگاه اصفهان. 1381 [cited 2021September19];14(2):181-206. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=8494IEEE : کپی

فتحی واجارگاه، ک.، 1381. برنامه های درسی تربیت شهروندی: اولویتی پنهان برای نظام آموزش و پرورش ایران . مجله پژوهشی علوم انسانی دانشگاه اصفهان, [online] 14(2), pp.181-206. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=8494. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 621 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی