برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
زمستان 1380 , دوره  11 , شماره  40 ; از صفحه 1 تا صفحه 26 .
 
عنوان مقاله: 

نسبت مفهوم جسمانيت به خدا و نگاه اسپنيوزا به آن

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 

مفاهيم متفاوتي كه از خدا در طول تاريخ در ذهن انسان ها پديد آمده است، بيشتر برخاسته از صفات خداوند است كه به وجهي بيانگر ذات سرمدي اوست. يكي از عجيب ترين نسبت ها كه به خداوند داده شده است نسبت جسمانيت است. همه كساني كه اين نسبت را به خدا داده اند انگيزه واحد و يكساني نداشته اند و علاوه بر آن عمق باورشان درباره خداوند نيز يكسان نبوده است.
در اين مقاله نخست تاريخچه اي از پيدايش مفهوم خدا و صورت هاي گوناگون آن به تصوير كشيده شده است، به گونه اي كه ضمنا تحوّل مثبت در معرفت انسان از خدا را نيز ترسيم مي‌كند. سپس به بررسي اين تصوير خاص از خدا در نزد مسلمانان مي پردازد تا نشان دهد كه با وجود باورهايي اين چنين در ميان ايشان- كه جريان هايي در حاشيه تلقي مي شوند-در ميان انديشمندان بنام و بزرگ مسلمان هيچگاه حتي گمان چنين انديشه اي هم به خدا نرفته است.
امّا صرف نظر از انگيزه هاي جاهلانه، انتساب صفت "بعد" به خدا- كه ترجمان ديگري از جسمانيت است - ازناحيه متفكر بزرگ غرب ، يعني اسپينوزا، از آن جهت موجب تعجب است كه شأن و مرتبت وي مجال مقايسه ديدگاه او با تصاوير عاميانه و جاهلانه از خدا نمي دهد. و لذا با نگاهي از سر تعمق، بخش ديگر اين مقاله به بررسي تصوير وي از خدا، انگيزه او و سرانجام نقد نظر وي در اين خصوص اختصاص داده شده است.

 

 
کلید واژه: 


 
موضوعات مرتبط: 
-
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
    exInvalid object name 'SCHOLAR.DBO.tbl_ref_fa'.
 
استنادات: 
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

جهانگیری، م.، و توازیانی، ز. (1380). نسبت مفهوم جسمانیت به خدا و نگاه اسپنیوزا به آن. علوم انسانی الزهرا, 11(40), 1-26. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=8479Vancouver : کپی

جهانگیری محسن، توازیانی زهره. نسبت مفهوم جسمانیت به خدا و نگاه اسپنیوزا به آن. علوم انسانی الزهرا. 1380 [cited 2021September19];11(40):1-26. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=8479IEEE : کپی

جهانگیری، م.، توازیانی، ز.، 1380. نسبت مفهوم جسمانیت به خدا و نگاه اسپنیوزا به آن. علوم انسانی الزهرا, [online] 11(40), pp.1-26. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=8479. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 93 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی