برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
بهار 1381 , دوره  12 , شماره  41 ; از صفحه 113 تا صفحه 132 .
 
عنوان مقاله: 

بحثي اجمالي پيرامون معناداري و اثبات پذيري گزاره هاي ديني

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشگاه صنعتی شریف
 
چکیده: 

معناداري و اثبات پذيري گزاره هاي ديني از جمله مسائلي است كه در حوزه مباحث كلام جديد و فلسفه دين از اهميت و اولويت خاصي برخوردار است. در اين مقاله، سعي بر آن است كه با بررسي اجمالي برخي نظريات مطرح شده، به مبناي معناداري و اثبات پذيري گزاره هاي ديني توجّه شود. بي ترديد با توجّه به گستردگي اين موضوع، و ارتباط آن با مباحث مختلفي در حوزه معرفت شناسي، فلسفه علم و فلسفه ذهن، صرفا به ذكر آراء و اقوال و تحليل كلّي آنها بسنده شده است.
براي اين منظور، ديدگاه هاي مطرح در اين مقاله در دو محور ديدگاه هاي پوزيتويستي (معياري زبان علم)، و ديدگاه‌هاي تحليلي كاركردي گزاره ها، ارائه شده و مشخصه هاي اصلي نظريات مذكور تلخيص گرديده است. در ادامه، مؤلف با تأكيد بر رويكرد پوزيتويستي تمامي نظريات مطرح شده، عليرغم تكثر آن، و با اشاره به مسأله معرفت و تحليل اجزاي آن، مقولات و گزاره هاي ديني را معنادار و اثبات پذير مي داند، و بر اين مطلب شواهد و براهيني اقامه مي‌كند. هم چنين در اين مقاله، به ضرورت تفكيك دو مقوله معناداري و اثبات پذيري كه از اهميت خاصي برخوردار است، نيز اشاره شده است.

 

 
کلید واژه: 


 
موضوعات مرتبط: 
-
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

حسینی (اخلاق)، س. (1381). بحثی اجمالی پیرامون معناداری و اثبات پذیری گزاره های دینی. علوم انسانی الزهرا, 12(41), 113-132. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=8456Vancouver : کپی

حسینی (اخلاق) سیدحسن. بحثی اجمالی پیرامون معناداری و اثبات پذیری گزاره های دینی. علوم انسانی الزهرا. 1381 [cited 2021September19];12(41):113-132. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=8456IEEE : کپی

حسینی (اخلاق)، س.، 1381. بحثی اجمالی پیرامون معناداری و اثبات پذیری گزاره های دینی. علوم انسانی الزهرا, [online] 12(41), pp.113-132. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=8456. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 88 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی