برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

جايگاه مذهبي راوي در توثيقات رجالي شيعه

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* پژوهشگاه علوم انسانی
 
چکیده: 

استواري مباني فقهي شيعه وامدار پويش ها و كوشش هاي بي وقفه مجتهدان و تلاشگران اين عرصه است. بحث «شروط راوي» يكي از مباحث عمده و محوري در زمينه مقبول يا غيرمقبول بودن حديث است. نوشتار حاضر در پي مطالعه و بررسي شرط «ايمان» يا «مذهب» است.
نگارنده در اين مقال نشان داده است كه در اشتراط اين شرط نسبتا نوپديد و به تعبير صريح تر در پاي بندي به اين شرط حتي در ميان متقدمان اماميه نيز اتفاق نظر وجود ندارد، دليل اين امر هم وجود شماري راوي با مذهبي غير از «مذهب امامي» ‌در ميان راويان شيعه است كه اگرچه در خصوص توثيق آنها ميان رجاليان اختلاف نظر است اما در عمل، بسياري از فقها - كه عمدتا حديث شناسي و عالم به علوم حديث بوده اند - با علم به اين شرط، با استناد به روايات چنين افرادي حكم و فتواي خود را صادر نموده اند.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

قبادی، م. (1381). جایگاه مذهبی راوی در توثیقات رجالی شیعه. مقالات و بررسیها, 35(دفتر 72), 117-138. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=8445Vancouver : کپی

قبادی مریم. جایگاه مذهبی راوی در توثیقات رجالی شیعه. مقالات و بررسیها. 1381 [cited 2021September28];35(دفتر 72):117-138. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=8445IEEE : کپی

قبادی، م.، 1381. جایگاه مذهبی راوی در توثیقات رجالی شیعه. مقالات و بررسیها, [online] 35(دفتر 72), pp.117-138. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=8445. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 81 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی