برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

قانونمندي تاريخ

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه فلسفه، دانشگاه شهید بهشتی
 
چکیده: 

واژه تاريخ را در زبان فارسي به دو معنا به کار مي برند: 1- مجموعه فعاليت هاي مکتوب علمي، نظري و فکري مورخان که همان "علم تاريخ" ناميده مي شود؛ 2- مجموعه حوادث و رويدادهاي انجام شده توسط انسان که از آن تاريخ در معناي متعارف مستفاد مي شود و بدون افزون کلمه "علم" به کار مي رود.
اگر بتوانيم نحوه کسب شناخت يا علم به تاريخ از نوع دوم، يعني علم به تاريخ در معناي مجموعه رويدادها را مشخص کنيم، وجود چيزي به نام "علم تاريخ" نيز به اثبات خواهد رسيد و آن گاه مي توانيم بگوييم که علم تاريخ واقعا يک "علم" است.
اين مقاله با نظر به آراي انديشمندان و مورخان از قديم ترين روزگاران تا اوايل قرن بيستم، ضمن متمايز کردن دو مفهوم متفاوت از تاريخ، سير تحول ديدگاههاي موجود درباره تاريخ، قانونمندي و غايتمندي آن را پي مي گيرد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

صانعی، م. (1382). قانونمندی تاریخ. پژوهشنامه علوم انسانی, -(38 (2)), 49-75. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=8407Vancouver : کپی

صانعی منوچهر. قانونمندی تاریخ. پژوهشنامه علوم انسانی. 1382 [cited 2021September20];-(38 (2)):49-75. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=8407IEEE : کپی

صانعی، م.، 1382. قانونمندی تاریخ. پژوهشنامه علوم انسانی, [online] -(38 (2)), pp.49-75. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=8407. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 510 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی