برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

تحليل درباره لزوم به كارگيري پردازش تصاوير آن- لاين در طرحهاي برنامه ريزي شهري كلانشهر تهران

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه برنامه ریزی شهری دانشگاه تربیت مدرس
 
چکیده: 

رويکرد اصل مشاهده در علوم جغرافيايي به واسطه پيشرفتهاي فني تغيير کرده است؛ به نحوي که در سالهاي اخير به کارگيري از تکنيکهاي مختلف در اين زمينه مشاهده شده است. اهميت اين مساله به اندازه اي است که بزرگترين کامپيوترهاي جهان به نام "شبيه سازي زمين" در ژاپن و طوفان آبي در آمريکا مرتبط با علوم محيطي و جغرافيايي هستند. جغرافياي سلولي، آتوماتاي سلولي در جغرافيا، فازي، شبکه هاي عصبي، الگوريتمهاي ژنتيک، نظريه آشوب و جغرافياي فرکتال نيز در جغرافيا محصول رويکردهاي مذکور بوده است. اين موارد در سطح خرد و کلان، برنامه ريزان علوم جغرافيايي و بويژه جغرافياي شهري را بيشتر متوجه مساله مي کند. مقاله حاضربخشي از يک سيستم خودکار و هوشمند برنامه ريزي شهري است که براي تحليل نياز به وروديهاي آن - لاين دارد.
هم اکنون در بيشتر شهرهاي مهم دنيا و به خصوص در کلانشهرها، دوربينها اطلاعات تصويري پيوسته و آن - لاين را تهيه و توليد مي کنند (مثل دوربينهاي شهر شيکاگو، دوربينهاي سازمان ترافيک شهر تهران و ...).
در سطح شهر تهران و به تبع آن در کلانشهرهاي ديگر ايران به نصب دوربينها توجه زيادي شده است. با اين وصف اطلاعات ارزشمند به دست آمده هنوز چندان مورد توجه برنامه ريزان شهري (به صورت علمي) واقع نشده است. به عبارت ديگر برنامه ريزان شهري نتوانسته اند از اين حجم عظيم و ارزشمند داده ها و اطلاعات علمي استفاده کنند. مساله قابل توجه اين است که داده ها و اطلاعات تصويري زيادي توليد مي شوند.
اين اطلاعات و داده ها مي توانند به ارزش ميليونها تومان به سيستم برنامه ريزي شهرها فايده و سود رسانند؛ اما در ايران اين داده ها و اطلاعات بسيار ارزشمند هنوز براي متخصصان ذيربط و به خصوص برنامه ريزان شهري تبيين نشده اند. در اين مقاله تلاش بر اين است که به کمک داده ها و اطلاعات تصويري ابرنقشه الکترونيکي شهر پشتيباني شود تا سيستم برنامه ريزي آن - لاين شهري پوياتر و هوشمندتر گردد. بنابر اين اين سؤال مطرح مي شود که چگونه مي توان از اين داده ها و اطلاعات تصويري استفاده کرد؟ و به دنبال آن مي توان اين فرضيه را مطرح کرد که چگونه با استفاده از روشهاي تشخيص الگو، ارتباط بين دنياي واقعي و ابرنقشه الکترونيکي شهر را مي توان برقرار کرد. با توجه به مطالعه موردي، تصاوير ورودي را مي توان در دو بعد کلي تقسيم بندي کرد:
1- بعد افقي که معمولا شامل عکسهاي هوايي، تصاوير ماهواره اي و داده هاي راداري است.
2- بعد عمودي و مايل داخل شهرها مي باشد که شامل خروجي دوربينها و سنسورهاي مختلف در سطح شهر است.
براي آزمون و اثبات اين فرضيه، داده هاي بعد عمودي و مايل به صورت دوربين ثابت و آن - لاين مستقر در يک سلول شهري (منطقه 5 تهران) که متصل به ابرنقشه الکترونيکي شهر است، انتخاب شدند. روش کار به صورت يک الگوريتم خودکار تهيه شد. نتايج پس از بررسيها و آزمايشهاي مختلف در طول روز نشان داد که با احتمال 85 درصد تا 92 درصد دقت ( در شرايط محيطي مختلف)، در آن - لاين کردن اهداف موفقيت حاصل شده است.
با توجه به نتايج مذکور، فوايد و کاربرد هاي بسيار فراوان موضوع در علوم محيطي، جغرافيايي و بويژه جغرافيا و برنامه ريزي شهري، در آينده شاهد افزايش دقت سيستم مذکور با روشهاي مختلف و روند به کارگيري آن در شهرها خواهيم بود.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

کیانی، ا.، و پرهیزکار، ا.، و شکویی، ح.، و قاسمیان یزدی، م. (1383). تحلیل درباره لزوم به کارگیری پردازش تصاویر آن- لاین در طرحهای برنامه ریزی شهری کلانشهر تهران . مدرس علوم انسانی, 8(4 (پیاپی 35)), 127-146. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=8396Vancouver : کپی

کیانی اکبر، پرهیزکار اکبر، شکویی حسین، قاسمیان یزدی محمدحسن. تحلیل درباره لزوم به کارگیری پردازش تصاویر آن- لاین در طرحهای برنامه ریزی شهری کلانشهر تهران . مدرس علوم انسانی. 1383 [cited 2021September19];8(4 (پیاپی 35)):127-146. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=8396IEEE : کپی

کیانی، ا.، پرهیزکار، ا.، شکویی، ح.، قاسمیان یزدی، م.، 1383. تحلیل درباره لزوم به کارگیری پردازش تصاویر آن- لاین در طرحهای برنامه ریزی شهری کلانشهر تهران . مدرس علوم انسانی, [online] 8(4 (پیاپی 35)), pp.127-146. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=8396. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 83 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی