برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

تحليل بادها و جريانهاي جوي در دوره هاي باراني به منظور تعيين جايگاه مناسب بارورسازي ابرها در ايران مركزي: استانهاي يزد و كرمان

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه جغرافیا، دانشگاه یزد
 
چکیده: 

يکي از پارامترهاي بسيار مهم در انتخاب جايگاه مناسب براي اجراي پروژه هاي بارورسازي ابرها، مطالعه جريانهاي جوي و وضعيت بادها در منطقه است.
پژوهش حاضر در ايران مرکزي و با استفاده از داده هاي جهت و سرعت باد ترازهاي فوقاني جو در ايستگاههاي کرمان، بندرعباس، شيراز و اصفهان و داده هاي باد سطح زمين ايستگاههاي سينوپتيک کرمان، بندرعباس، بافت، يزد، شيراز و اصفهان صورت گرفته است.
گلبادهاي سطوح استاندارد جو نشان مي دهند که در ماههاي بارشي و سرد سال در اين مناطق، بيشترين رخداد بادها و جهت و سرعت جريانهاي هوا، غربي و جنوب غربي است. در اين ايستگاهها در روزهاي بارشي و در تراز 700 هکتوپاسکال بيش از 80 درصد بادها از غرب مي وزند. در همين روزهاي بارشي جهت بادهاي غالب در ترازهاي مياني و فوقاني جو درون اين ايستگاهها به طور عمده بين 180 تا 330 درجه و سرعت آنها در تراز 700 هکتوپاسکال 54 نات، در تراز 500 هکتوپاسکال 98 نات و در تراز 300 هکتوپاسکال به 162 نات مي رسد. جهت بادهاي غالب در سطح زمين بين 170 تا 360 درجه و حداکثر سرعت آنها به 18 نات مي رسد. بادهاي غالب مي توانند: 1- با توجه به جنوب و جنوب غربي و حتي جنوب شرقي بودن بادها در تراز 850 هکتوپاسکال بندرعباس در روزهاي بارشي؛ 2- به علت نزديک بودن ارتفاعات بلند کرمان به آبهاي جنوب کشور و 3- عبور جريانها از آبهاي جنوب کشور و گرفتن رطوبت، گرما و برخورد به شيبهاي جنوبي ارتفاعات منطقه مطالعه شده در افزايش ناپايداريها و بارش نقش موثري داشته باشند.
بنابراين در اين منطقه لازم است تا اجراي پروژه هاي بارورسازي ابرها از امتيازات مثبت مذکور بخوبي استفاده شود و در ارتفاعات مرکزي جنوب کرمان و شيرکوه يزد رادار هواشناسي در محلي نصب شود که بتواند حداقل 170 تا 340 درجه را پوشش دهد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

امیدوار، ک. (1383). تحلیل بادها و جریانهای جوی در دوره های بارانی به منظور تعیین جایگاه مناسب بارورسازی ابرها در ایران مرکزی: استانهای یزد و کرمان . مدرس علوم انسانی, 8(4 (پیاپی 35)), 1-30. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=8387Vancouver : کپی

امیدوار کمال. تحلیل بادها و جریانهای جوی در دوره های بارانی به منظور تعیین جایگاه مناسب بارورسازی ابرها در ایران مرکزی: استانهای یزد و کرمان . مدرس علوم انسانی. 1383 [cited 2021September24];8(4 (پیاپی 35)):1-30. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=8387IEEE : کپی

امیدوار، ک.، 1383. تحلیل بادها و جریانهای جوی در دوره های بارانی به منظور تعیین جایگاه مناسب بارورسازی ابرها در ایران مرکزی: استانهای یزد و کرمان . مدرس علوم انسانی, [online] 8(4 (پیاپی 35)), pp.1-30. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=8387. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 77 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی