برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

مقايسه نقش ‌ها و پايگاه ‌هاي اجتماعي زن و مرد در كتاب‌ هاي داستاني كودكان در سال‌ هاي 78-69

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 
خانواده و جامعه همواره سعي دارند نقش‌هاي اجتماعي را به كودكان بياموزند. در اين بين، كتاب‌هاي داستاني با ارائه اين نقش‌ها در قالب قصّه به كمك آنها مي‌آيند و قالب‌هاي رفتاري هر جنس را ارائه مي‌دهند.
از آنجا كه كودك دامنه لغات خود را از طريق كتاب گسترش مي‌دهد و نقش‌ها و روابط اجتماعي را فرا مي‌گيرد، لذا نحوه معرّفي نقش‌هاي زن و مرد در اين كتاب‌ها از اهميّت خاصي برخوردار است، چرا كه كودك از طريق قرائت اين كتب مي‌آموزد كه چه اعمالي مردانه و چه اعمالي زنانه هستند و چگونه بايد نقش خود را به عنوان يك زن يا مرد در جامعه ايفا كند. پژوهش حاضر، بر اساس احساس چنين نيازي پديد آمده است تا روشن سازد نويسندگان كتاب‌هاي كودكان چه الگوهايي را از نقش زن و مرد در جامعه فعلي ارائه مي‌دهند و اين نحوه معرّفي، چه تأثيراتي بر زندگي آينده كودكان دارد.
هدف و انگيزه اصلي انجام اين بررسي، شناسايي و مقايسه نقش‌ها و پايگاه‌هاي اجتماعي زن و مرد در كتاب‌هاي داستاني كودكان در سال‌هاي 78-69 است. به اين منظور، سعي شده تا زنان و مردان داستان‌ها از نظر مشاغل، ويژگي‌هاي شخصيّتي، وضعيّت طبقاتي، نوع تفريح، فعّاليّت‌هاي سياسي، تصميم گيري، اخلاق، قدرت، زيبايي و ... با يكديگر مقايسه شوند. بررسي تأثير متغيّرهايي چون جنسيّت نويسنده و تصويرگر و مليّت نويسنده بر ارائه تصاوير و نقش‌هاي جنسي هدف دوم مي‌باشد. هدف سوم، مقايسه تصوير زن در كتب داستاني با نقش زن در جامعه امروز است.
 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
 
استنادات: 
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

غفوری، م.، و مقصودی، س. (1381). مقایسه نقش ‌ها و پایگاه ‌های اجتماعی زن و مرد در کتاب‌ های داستانی کودکان در سال‌ های 78-69. نثر پژوهی ادب فارسی (ادب و زبان), -(11-10 (پیاپی 8)), 53-68. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=8364Vancouver : کپی

غفوری محمود، مقصودی سوده. مقایسه نقش ‌ها و پایگاه ‌های اجتماعی زن و مرد در کتاب‌ های داستانی کودکان در سال‌ های 78-69. نثر پژوهی ادب فارسی (ادب و زبان). 1381 [cited 2021September17];-(11-10 (پیاپی 8)):53-68. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=8364IEEE : کپی

غفوری، م.، مقصودی، س.، 1381. مقایسه نقش ‌ها و پایگاه ‌های اجتماعی زن و مرد در کتاب‌ های داستانی کودکان در سال‌ های 78-69. نثر پژوهی ادب فارسی (ادب و زبان), [online] -(11-10 (پیاپی 8)), pp.53-68. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=8364. 

 
بازدید یکساله 109 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی