برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

شطح، جلوه هنر در زبان تصوف

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشگاه شهید باهنرکرمان
 
چکیده: 
زبان تصّوف ، در آنجا كه مي‌خواهد به بيان تجارب صوفيانه و شناخت و آگاهي دروني بپردازد، با زبان عادي متفاوت است و زباني رمزي و هنري به حساب مي‌آيد.
شطحيّات كه محصول غلبه وجد و بيخودي در صوفي است و نوعي سخن پارادوكسي به شمار مي‌رود، مصداق كامل زبان هنري و نمادين صوفيه است.
در مقالة حاضر، ابتدا با بررسي تاريخچه شطح، معني لغوي و تعريف شطح در آثار صوفيه و سابقة تاريخي و مفهوم واقعي آن مورد بحث قرار گرفته و با ذكر نمونه‌هايي از شطحيّات، تلاش شده، با معرّفي ويژگي‌هاي متمايز زبان هنري نسبت به زبان عادي و اشكال مختلف آشنايي‌زدايي، از جمله بيان پارادوكسي ، ثابت شود كه شطحيّات صوفيه با بعضي از اشعار منثور معاصر قابل مقايسه بوده، از ارزش هنري والايي برخوردارند.
 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

فرخ نیا، م. (1381). شطح, جلوه هنر در زبان تصوف. نثر پژوهی ادب فارسی (ادب و زبان), -(11-10 (پیاپی 8)), 69-90. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=8363Vancouver : کپی

فرخ نیا مهین دخت. شطح, جلوه هنر در زبان تصوف. نثر پژوهی ادب فارسی (ادب و زبان). 1381 [cited 2021September19];-(11-10 (پیاپی 8)):69-90. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=8363IEEE : کپی

فرخ نیا، م.، 1381. شطح, جلوه هنر در زبان تصوف. نثر پژوهی ادب فارسی (ادب و زبان), [online] -(11-10 (پیاپی 8)), pp.69-90. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=8363. 

 
بازدید یکساله 139 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی