برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
تابستان 1383 , دوره  6 , شماره  11 ; از صفحه 45 تا صفحه 64 .
 
عنوان مقاله: 

مساله وجه مشترك در عرفان

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشگاه شیراز
 
چکیده: 

اين جستار در صدد آن است تا پاسخي براي دو پرسش مهم در باب مساله وجه مشترك در اموري مانند عرفان، كه دچار تنوع مصداقي و مفهومي زيادي اند، بيابد: يكي اين كه آيا امكان معرفي وجه يا مفهوم مشترك معنادار در اين گونه امور هست يا نه؟ دوم اين كه اگر هست چگونه مي توان به اين مفهوم دست يافت؟ اين امر مي‌تواند مبناي مفاهمه بر سر اين گونه موضوعات را فراهم آورد.
براي اين كار، عرفان را به عنوان يكي از بارزترين مصاديق اين گونه امور برگزيده و هفت فرض در پاسخ به پرسش نخست مطرح و آن‌ها را با مدل هايي عيني توضيح داده و سپس نقادي كرده است. اين هفت فرض، شامل طيفي است كه از نظريه هاي اشتراك در ذات طبيعي شروع مي‌شود و به نظريه اشتراك لفظي صرف ختم مي‌گردد، اين مقاله آن فرض را كه به وجود نوعي اشتراك معنوي عرفان ها در ذات اسمي مي انجامد تأييد و با مدل معروف فيل شناسي در تاريكي، امّا با ملاحظات و قيودي خاص، تبيين مي كند. بر اساس همين مدل، در پاسخ به پرسش دوم، راه رسيدن به اين مفهوم يا وجه مشترك را تحليل پديدارشناسانه توصيف ها و تنوعات عرفان با تكيه بر فهم اجمالي و بسيطي كه از اين گونه پديده هاي تجربي مفروض كرده است مي داند.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

کاکایی، ق.، و موحدیان عطار، ع. (1383). مساله وجه مشترک در عرفان. اندیشه دینی, 6(11), 45-64. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=8360Vancouver : کپی

کاکایی قاسم، موحدیان عطار علی. مساله وجه مشترک در عرفان. اندیشه دینی. 1383 [cited 2021September24];6(11):45-64. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=8360IEEE : کپی

کاکایی، ق.، موحدیان عطار، ع.، 1383. مساله وجه مشترک در عرفان. اندیشه دینی, [online] 6(11), pp.45-64. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=8360. 

 
بازدید یکساله 57 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی