برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

پژوهشي دربارة روابط با حيوانات در عرفان عملي عارفان

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
*
 
چکیده: 
حيوانات ،علاوه برمتون صوفيانه، در داستانهاي رمزي و تمثيلي و بطور كُلّي دربيان عرفان نظري و عرفان عملي اين قوم نيز حضور دارند. عارفان بر اثر عزلت و سفرهاي باديه، با حيوانات مأنوس شده‌اند. آنان با نگاهي لطف‌آميز، خود را برتر از حيوانات ندانسته‌اند؛ بلكه در نگاه عارفان، آنچه موجب برتري انسان بر حيوانات مي‌تواند باشد؛ ترك عصيان است. رفتار عارفان با حيوانات ،شفقت‌آميز است. سخنگويي، تفاهم و ارتباطهاي شگفت‌انگيز با حيوانات در متون صوفيانه، نوعي ارتباط غير متعارف را نشان مي‌دهد. از آنجا كه هر كس خدا را خدمت كند و فرمان برد؛دنيا هم به او خدمت مي‌كند؛حيوانات هم به بندگان مخلص و به كساني كه حقِّ توكل را گزارده‌اند؛ خدمت كرده‌اند.
شايان ذكر است كه محدودة اين تحقيق، متون صوفيانة فارسي، از ابتدا تا قرن هشتم است كه سعي شده مطالب با رعايت سير تاريخي ارائه شود.
 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

پناهی، م. (1383). پژوهشی دربارة روابط با حیوانات در عرفان عملی عارفان. نثر پژوهی ادب فارسی (ادب و زبان), -(16(پیاپی 13)), 41-66. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=8346Vancouver : کپی

پناهی مهین. پژوهشی دربارة روابط با حیوانات در عرفان عملی عارفان. نثر پژوهی ادب فارسی (ادب و زبان). 1383 [cited 2021September20];-(16(پیاپی 13)):41-66. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=8346IEEE : کپی

پناهی، م.، 1383. پژوهشی دربارة روابط با حیوانات در عرفان عملی عارفان. نثر پژوهی ادب فارسی (ادب و زبان), [online] -(16(پیاپی 13)), pp.41-66. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=8346. 

 
بازدید یکساله 135 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی