برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

هدايت و ضلالت، جلوه اي از تساهل و تسامح انديشي مولانا

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشگاه اراک
 
چکیده: 

از مواردي كه ماية اختلاف ميان جبرگرايان و معتقدان به آزادي انسان گرديده؛آياتيست كه دربارة هدايت و ضلالت در قرآن كريم آمده است . خداوند در قرآن, در بسياري از موارد, ارشاد و گمراهي را به خود نسبت داده است. برخي از گروههاي اسلامي, مانند اشعريان, كه معتقد به خلق افعال از جانب خداوند هستند؛ از اين آيات برداشت جبري نموده و معتقد شدند كه خداوند در مؤمنان, هدايت و در كافران, كفر و معصيت, خلق نموده و اينها هرگز هدايت نمي شوند؛ امّا معتقدان به آزادي انسان (اماميّه و معتزله )، با در نظر گرفتن معاني متعدّدبراي هدايت وضلالت,بگونه اي آدمي رادرگزينش راه رشدوگمراهي,مختار دانسته اند.
مولانا نيز به گونه هاي مختلف, آزاد انديشي خود را در زمينه هاي گوناگون و از جمله در دربارة هدايت و اضلال, آشكار نموده است؛ آن چنان كه تلويحاً روح تساهل و تسامح را به مخاطبانش القا مي كند. او معتقد است: از آن جا كه هر انساني استعداد جهت گيري بسوي خوبي را دارد؛ نمي توان حتي نسبت به كافران هم تكبّر ورزيد؛ چون سرانجام امور, دقيقاً مشخص نيست و در ضمن, مؤمنان هم از ضلالت و گناه در امان نيستند.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

مشیدی، ج. (1383). هدایت و ضلالت, جلوه ای از تساهل و تسامح اندیشی مولانا. نثر پژوهی ادب فارسی (ادب و زبان), -(16(پیاپی 13)), 197-240. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=8326Vancouver : کپی

مشیدی جلیل. هدایت و ضلالت, جلوه ای از تساهل و تسامح اندیشی مولانا. نثر پژوهی ادب فارسی (ادب و زبان). 1383 [cited 2021September19];-(16(پیاپی 13)):197-240. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=8326IEEE : کپی

مشیدی، ج.، 1383. هدایت و ضلالت, جلوه ای از تساهل و تسامح اندیشی مولانا. نثر پژوهی ادب فارسی (ادب و زبان), [online] -(16(پیاپی 13)), pp.197-240. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=8326. 

 
بازدید یکساله 89 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی