برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
بهار 1383 , دوره  6 , شماره  10 ; از صفحه 3 تا صفحه 20 .
 
عنوان مقاله: 

نقد و بررسي نظريه "‌مثل" و تاثير آن در فهم ملاصدرا از آيات قرآن

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه الهیات دانشگاه اصفهان
 
چکیده: 

در اين مقاله ابتدا نظريه "مثل" مورد نقد و بررسي قرار گرفته است. به اين منظور مهم ترين ادله اثبات اين نظريه در فلسفه شيخ اشراق و ملاصدرا و همچنين مهم ترين اشكال هاي ابن سينا و امام فخر رازي به آن، مورد تحليل، نقد و بررسي قرار گرفته و با استدلال معلوم شده است كه نه ادله آن دو فيلسوف براي اثبات اين نظريه صحيح است و نه اشكال هاي اين دو دانشمند براي انكار آن، بنابراين به علت عدم دليل اثبات و نه به خاطر وجود دليل بر بطلان، نمي توان اين نظريه را تاييد كرد.
در بخش دوم برداشت هاي ملاصدرا از آيات قرآن، تحت تاثير نظريه "مثل" مورد نقد و بررسي قرار گرفته است. به اين منظور كليه مواردي كه ملاصدرا تحت تاثير اين نظريه معنايي خلاف معناي ظاهر آيات قرآن ارايه داده است، از كتب تفسيري و فلسفي او جمع آوري شده است. سپس با توجه به روايات، آيات، قرائن عقلي و لفظي صحت و سقم برداشت هاي ملاصدرا از آن آيات، معين شده است. در اثر اين تحقيق معلوم شده است كه هيچ يك از چهار تفسيري كه ملاصدرا تحت تاثير اين نظريه مطرح كرده است، صحيح نيست.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

ارشدریاحی، ع. (1383). نقد و بررسی نظریه "‌مثل" و تاثیر آن در فهم ملاصدرا از آیات قرآن. اندیشه دینی, 6(10), 3-20. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=8309Vancouver : کپی

ارشدریاحی علی. نقد و بررسی نظریه "‌مثل" و تاثیر آن در فهم ملاصدرا از آیات قرآن. اندیشه دینی. 1383 [cited 2021September23];6(10):3-20. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=8309IEEE : کپی

ارشدریاحی، ع.، 1383. نقد و بررسی نظریه "‌مثل" و تاثیر آن در فهم ملاصدرا از آیات قرآن. اندیشه دینی, [online] 6(10), pp.3-20. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=8309. 

 
بازدید یکساله 66 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی