برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

آزمون آتش

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشگاه شهید باهنرکرمان
 
چکیده: 
مقالة حاضر به منظور معرّفي وبيان ويژگي هاي آزمون آييني آتش نوشته شده و قصد دارد با تشريح نمونه هاي موجود اين آزمون در ادبيّات فارسي، شكستگي و درهم آميختگي اساطير ملّت هاي مختلف را در آن نشان دهد و بر اساس مدارك موجود، موارد اجرا و آداب و رسوم خاصّي كه به هنگام انجام آن مراعات مي شده، بازگو نمايد. روش بررسي گفتار حاضر، كتابخانه اي بوده و با بهره گيري از فنّ تحليل محتوا، نتايج به دست آمده به روش توصيفي و تحليلي طبقه بندي و ارائه شده اند.
در اين گفتار نشان داده شده كه راز آميزي و شكوهمندي ذات آتش، سبب شده كه آزمون آتش به شكل هاي مختلف در ميان ملّت هاي گوناگون رواج يابد. اعمال اين آزمون جنبة نمادين داشته و با آداب و رسوم خاصّي توام بوده است . از اين آزمون دشوار، بويژه براي اثبات پاكي و برائت ، مشخّص ساختن حق و باطل ، پاك وپالوده ساختن روان، اثبات حقانيّت كسي كه دليلي در اختيار ندارد، و سرانجام به عنوان معجزه اي الهي استفاده مي شده است.
 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

صرفی، م. (1380). آزمون آتش. نثر پژوهی ادب فارسی (ادب و زبان), -(9-8 (پیاپی 7)), 31-57. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=8303Vancouver : کپی

صرفی محمدرضا. آزمون آتش. نثر پژوهی ادب فارسی (ادب و زبان). 1380 [cited 2021September28];-(9-8 (پیاپی 7)):31-57. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=8303IEEE : کپی

صرفی، م.، 1380. آزمون آتش. نثر پژوهی ادب فارسی (ادب و زبان), [online] -(9-8 (پیاپی 7)), pp.31-57. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=8303. 

 
بازدید یکساله 82 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی