برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

آموزش‌ و توزيع درآمدها

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشکده علوم اداری‌ و اقتصاد، دانشگاه اصفهان
 
چکیده: 
چندي‌ است كه طرفداران نظريه سرمايه انساني‌ معتقدند در بلندمدت ، بهترين راه براي‌ تغيير در توزيع درآمدها، سرمايه گذاري‌ در سرمايه انساني‌ است كه به توانمند كردن افراد جامعه دامن مي‌زند. آنها بر اين باورند كه براي‌ عادلانه تر كردن توزيع درآمدها، بايد ساختارها تغيير كند و يكي‌ از راههاي‌ تحول در ساختارها، سرمايه گذاري‌ در آموزش و كسب مهارت هاست.
گري‌ بكر و ژاكوب مينسر، در زمينه اثر آموزش بر توزيع درآمدها مطالعه كرده اند. در اين زمينه بكر معتقد است سرمايه گذاري‌ درآموزشي‌ به توزيع عادلانه تر درآمدها مي‌ انجامد و مقدار بهينه سرمايه گذاري‌ در آموزش را ناشي‌ از تلاقي‌ دو نيروي‌ عرضه فرصتها و امكانات آموزشي‌ قابل دسترس و تقاضا براي‌ سرمايه گذاري‌، كه متكي‌ بر توانايي ‌هاي‌ فردي‌ است مي ‌داند. او بر اين باور است كه سرمايه گذاري‌ در آموزش تا جايي‌ ادامه مي‌ يابد كه بازده نهايي‌ سرمايه گذاري‌ در تحصيلات ، با هزينه نهايي‌ ناشي‌ از آن برابري‌ كند. از سوي‌ ديگر مينسر، با استفاده از تابع درآمدها توضيح مي‌ دهد كه علاوه بر درآمدهاي‌ پايه كه به ميزان تحصيلات بستگي‌ ندارد، درآمد هر فرد تحت تاثير هزينه هاي‌ سرمايه گذاري‌ در آموزش ، و نرخ بازده آن قرار مي گيرد. هر قدر ميزان سرمايه گذاري‌ در آموزش و نرخ بازده آن بالاتر باشد، درآمد فرد افزايش بيشتري‌ خواهد يافت . بكر و مينسر هر دو معتقدند آموزش از طريق ارتقاي‌ سطح تواناييها، زمينه افزايش درآمدهاي‌ فردي‌ و اجتماعي‌ را فراهم مي ‌سازد و از پراكندگي‌ در توزيع درآمدها مي‌ كاهد.
مطالعات انجام شده در كشورهاي‌ توسعه يافته و در حال توسعه ، همه مؤيد همبستگي‌ مثبت و معنا دار بين ميزان تحصيلات و سطح درآمدها مي‌باشند. از آنجا كه حدود 75 درصد از درآمد افراد، ناشي‌ از دستمزدهاست و با توجه به آن كه دستمزدها به شدت تحت تأثير ميزان مهارتهاي‌ كسب شده و تواناييهاي‌ ناشي‌ از آموزش‌ قرار دارد، به اين نتيجه كلي‌ مي ‌توان دست يافت كه آموزش به تدريج از توزيع ناعادلانه درآمدها مي‌ كاهد و پراكندگي‌ موجود در آن را تقليل مي ‌دهد. مطالعات انجام شده در ايران نيز نشان مي‌ دهند كه آموزش تأثير قابل ملاحظه اي‌ بر سطح درآمدها و توزيع عادلانه تر آن داشته است .
 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 224
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی