برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
بهار 1380 , دوره  5 , شماره  18 ; از صفحه 169 تا صفحه 208 .
 
عنوان مقاله: 

ذخيره سازي مطلوب و توسعه صادرات غير نفتي (فرصت ها و تحديدها): مطالعه موردي محصولات فسادپذير كشاورزي

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 

همگام با تغييرات بنياني در بازرگاني ملي و رشد پايدار توليد محصولات كشاورزي كه با تمايل به توسعه صادرات غيرنفتي شكوفا شده لازم است كه پديده ذخيره سازي و انبارداري محصولات زراعي به عنوان يك ابزار اقتصادي مهم، جايگاه خود را در زنجيره گسترش در خدمات بازرگاني خارجي و توسعه صادرات غيرنفتي باز يابد.
ذخيره سازي، فعاليتي است كه با ايجاد سود زماني مفيد و پيوند دادن فواصل ميان توليد و صادرات، ارزش افزوده جديدي را براي كالاها پديد مي آورد و با ايجاد انتظارات پايدار و كنترل عرضه و تقاضا در بازارهاي خارجي، ريسك فعاليتهاي صادراتي را به حداقل ميرساند و توسعه بازار با ثبات در قيمت و درآمدهاي صادراتي را ممكن ميسازد. از اين رو، ذخيره سازي از جمله پايه هاي اصلي تجارت به شمار ميرود و بدون تجهيزات ذخيره سازي به ويژه در شرايطي كه ساير خدمات مترتب بر آن مانند تسهيلات حمل و نقل محدود باشد، توسعه صادرات اگر غيرممكن باشد، حداقل مشكل آفرين است و در بلندمدت، موجبات از دست دادن بازارهاي صادراتي را فراهم مي آورد.
دركشور ما، به رغم سوابق ديرينه ذخيره سازي سنتي و كوشش پي گير سازمانهاي مسئول و ناظر بر توسعه اينگونه تأسيسات، متاسفانه هنوز آهنگ اين فعاليتها متناسب با نيازهاي واقعي كشور نيست.
مقاله حاضر سعي دارد ضمن آزمون ضرايب همبستگي ميان ظرفيتهاي ذخيره سازي، توليد و صادرات محصولات فاسدپذير زراعي، ظرفيت مطلوب و ذخيره سازي متناسب با امكانات توليد و صادرات اين محصولات و مكان يابي آنها را با استفاده از روش هاي كمي برآورد نمايد.

 
کلید واژه: 


 
موضوعات مرتبط: 
-
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
 
استنادات: 
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

محمودی، ع.، و ولی بیگی، ح. (1380). ذخیره سازی مطلوب و توسعه صادرات غیر نفتی (فرصت ها و تحدیدها): مطالعه موردی محصولات فسادپذیر کشاورزی. پژوهشنامه بازرگانی, 5(18), 169-208. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=8233Vancouver : کپی

محمودی علی، ولی بیگی حسن. ذخیره سازی مطلوب و توسعه صادرات غیر نفتی (فرصت ها و تحدیدها): مطالعه موردی محصولات فسادپذیر کشاورزی. پژوهشنامه بازرگانی. 1380 [cited 2021September19];5(18):169-208. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=8233IEEE : کپی

محمودی، ع.، ولی بیگی، ح.، 1380. ذخیره سازی مطلوب و توسعه صادرات غیر نفتی (فرصت ها و تحدیدها): مطالعه موردی محصولات فسادپذیر کشاورزی. پژوهشنامه بازرگانی, [online] 5(18), pp.169-208. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=8233. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 128 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی