برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

بررسي مقياس هاي اعتباري فرم كوتاه پرسشنامه MMPI به زبان فارسي

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 
هدف از اين پژوهش بررسي مقياس هاي اعتباري فرم كوتاه پرسشنامه MMPI به زبان فارسي است. نمونه مورد بررسي شامل 279 آزمودني در چهار گروه مختلف است. اين چهار گروه عبارتند از: 1) گروهي كه به منظور معاينات استخدامي از طرف مراكز استخدامي و گزينشي معرفي شده اند (N=120)؛ 2) گروهي كه به دلايلي از جمله تعيين درصد از كارافتادگي يا آسيب ديدگي، و يا بررسي شرايط احراز معافيت پزشكي از خدمت، و جز آن به درمانگاه ارجاع داده شده اند (N=32) ،
3) مراجعاني (بيماراني) كه به سبب مشكلات و اختلالات مختلف روان شناختي به درمانگاه روانشناسي مراجعه كرده اند (N=68) و 4) گروهي تصادفي از افراد عاري از ميان كاركنان بيمارستان و همراهان مراجعان فوق به عنوان گروه مقايسه (N=59)
يافته ها نشان مي دهد كه آزمودني هاي گروه استخدامي در مقياس هاي K و L به طور معني داري نمرات بيشتري نسبت به سه گروه ديگر به دست آورده اند. به عبارت ديگر، اين گروه از آزمودني ها سعي داشته اند خود را بهتر از آنچه هستند نشان دهند. از طرف ديگر آزمودني هاي گروه مراجعه كننده به كميسيون پزشكي در مقياس F نمرات بيشتر و در مقياس هاي K و L نمرات كمتري نسبت به سه گروه ديگر به دست آورده اند. به بيان ديگر، اين گروه آزمودني ها سعي داشته اند خود را بدتر از آنچه هستند نشان دهند.
 
کلید واژه: 


 
موضوعات مرتبط: 
-
 
ارجاعات: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 366
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی