برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
تابستان 1383 , دوره  22 , شماره  73 ; از صفحه 31 تا صفحه 35 .
 
عنوان مقاله: 

افتراق بين بيان طبيعي و بيان افزايش يافته ژن مقاومت دارويي چندگانه (MDR1) بوسيله روش RT-PCR

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 

مقدمه: مقاومت نسبت به شيمي درماني يكي از موانع اصلي سرطانهاست. هنگامي كه مقاومت نسبت به داروهاي با تركيبات شيميايي و مكانيسم عمل متفاوت به وجود مي آيد، اصطلاحا مقاومت دارويي چندگانه ياMDR  (Multi Drug Resistance) ناميده مي شود و يكي از مكانيسمهاي اصلي مقاومت دارويي بيان افزايش يافته ژن MDR1 است كه محصول آن به نام گليكوپروتئين - P باعث خروج دارو از سلول مي شود. هدف از انجام اين مطالعه راه اندازي RT-PCR و تشخيص بيان افزايش يافته ژن MDR1 و مقاومت دارويي ناشي از اين مكانيسم در نمونه هاي باليني مقاوم به دارو مي باشد.
روشها: در اين مطالعه گلبولهاي سفيد خون محيطي 16 فرد طبيعي به صورت
Total White blood cells, T Cell Fraction و سلولهاي تك هسته اي غير T cell و گرانولوسيتها براي بيان ژن MDR1 به روش RT-PCR مورد بررسي قرار گرفته است. همچنين سلولهاي تك هسته اي از 5 نمونه خون بند ناف و سلولهاي تك هسته اي خون طبيعي 5 نفر اهدا كننده سلولهاي بنيادي كه تحت درمان با GM-CSF قرار داشتند با استفاده از گراديانت فايكول جدا شد و به همراه سلول K562 (اريترولوكميا) به عنوان سلول كنترل منفي و سلول K562 مقاوم به داروي دوكسوروبيسين به عنوان سلول كنترل مثبت مورد بررسي قرار گرفت.
نتايج: بيان ژن
MDR1 در سلولهاي تك هسته اي جدا شده از خون محيطي افراد طبيعي و در K562 Parental در PCR با 35 سيكل مشاهده ولي در 30 سيكل ديده نشد. همچنين بيان ژن در لنفوسيت هاي T و سلولهاي سلولهاي تك هسته اي جدا شده از خون بند ناف و سلولهاي تك هسته اي جدا شده از خون محيطي اهدا كنندگان سلول بنيادي تحت درمان با GM-CSF در 30 سيكل PCR مشاهده شد ولي بيان ژن در گرانولوسيت ها تحت همين شرايط ديده نشد.
بحث: به علت حساسيت بسيار بالاي روش
RT-PCR و بيان ژن MDR1 در لكوسيتهاي طبيعي خون محيطي، روش RT-PCR ساده براي بررسي MDR يا مقاومت دارويي چندگانه در بدخيميهاي خوني كافي نيست و بايد سيكلهاي PCR طوري تنظيم شود كه ژن MDR1 با بيان طبيعي تكثير نشود و يا اين كه RT-PCR به صورت نيمه كمي و يا كمي انجام شود. در ضمن در بررسي نمونه هاي باليني، سلولهاي با بيان طبيعي ژن MDR1 از جمله لنفوسيت هاي T بايد از نمونه حذف شوند.

 

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  بازدید یکساله 117
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی