برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

بررسي نتايج (Nonstress Test (NST در دو وضعيت خوابيده به پهلوي چپ و نيمه نشسته در خانمهاي حامله پرخطر با حاملگي 32 تا 42 هفته مراجعه كننده به مراكز پزشكي الزهرا و شهيد بهشتي اصفهان

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 

مقدمه: تست بدون استرس (Nonstress Test) يكي از روشهاي بررسي سلامت جنين مي باشد كه بر اساس افزايش ضربان قلب جنين حين حركت آن امتياز داده مي شود. براي اين كه موارد مثبت كاذب اين تست را يكي از شايعترين علل آن دوره هاي خواب جنين است كم كنيم گاهي لازم است تست را 40 يا حتي 90 دقيقه ادامه بدهيم. بنابراين اگر بتوان با تغيير پوزيشن مادر زمان براي مشاهده افزايش ضربان قلب را كوتاه كرد مي توان در وقت و هزينه بيمار صرفه جويي نمود. به همين منظور مطالعه موجود طرح ريزي و اجرا شد.
روشها: اين مطالعه به شكلclinical trial  با روش نمونه گيري آسان بيماران حاملهHigh Risk  مراجعه كننده به بيمارستانهاي الزهرا و بهشتي از سال 1379 تا سال 1380 با سن حاملگي 32 تا 42 هفته در دو نوبت مورد آزمايش (NST=Nonstress Test)  قرار مي گرفتند فاصله دو نوبت انجام تست از يك روز تا يك هفته متغير بود. در نوبت اول انجام تست مادر در ده دقيقه اول در پوزيشن نيمه نشسته و در ده دقيقه دوم در پوزيشن خوابيده به پهلوي چپ قرار مي گرفت نوبت بعد پوزيشنهاي مادر برعكس مي شد و نتايج بر اساس تعداد افزايش ضربان قلب جنين در هريك از وضعيتها مورد ارزيابي قرار مي گرفتند.
نتايج: در نوبت اول انجام در پوزيشن نيمه نشسته 68% و در پوزيشن خوابيده به پهلوي چپ 68.8% موارد راكتيو بودند. در نوبت دوم انجام تست در پوزيشن نيمه نشسته 64.8% و در پوزيشن خوابيده به پهلوي چپ 48.8% راكتيو شدند (P=0.006). كه در كل موارد NST انجام شد و در پوزيشن نيمه نشسته 42.8% نتايج راكتيو بود و در پوزيشن خوابيده به پهلوي چپ 37.6% رامتيو بود كه اختلاف معني دار بود (P=0.005).
بحث: بين پوزيشن مادر و نتايج تست NST ارتباط وجود دارد و بيماران در پوزيشن نيمه نشسته NST راكتيوي نسبت به وضعيت خوابيده به پهلوي چپ داشتند بنابراين مي توان با تغيير پوزيشن مادر به وضعيت نيمه نشسته زمان لازم جهت پيدايش افزايش در ضربان قلب جنين را كم كرده در نتيجه موارد مثبت كاذب اين تست را كاهش داد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

رقایی، م.، و یادگاری، ا. (1383). بررسی نتایج (Nonstress Test (NST در دو وضعیت خوابیده به پهلوی چپ و نیمه نشسته در خانمهای حامله پرخطر با حاملگی 32 تا 42 هفته مراجعه کننده به مراکز پزشکی الزهرا و شهید بهشتی اصفهان. مجله دانشکده پزشکی اصفهان, 22(73), 4-6. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=7817Vancouver : کپی

رقایی محمدعلی، یادگاری افسون. بررسی نتایج (Nonstress Test (NST در دو وضعیت خوابیده به پهلوی چپ و نیمه نشسته در خانمهای حامله پرخطر با حاملگی 32 تا 42 هفته مراجعه کننده به مراکز پزشکی الزهرا و شهید بهشتی اصفهان. مجله دانشکده پزشکی اصفهان. 1383 [cited 2021September24];22(73):4-6. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=7817IEEE : کپی

رقایی، م.، یادگاری، ا.، 1383. بررسی نتایج (Nonstress Test (NST در دو وضعیت خوابیده به پهلوی چپ و نیمه نشسته در خانمهای حامله پرخطر با حاملگی 32 تا 42 هفته مراجعه کننده به مراکز پزشکی الزهرا و شهید بهشتی اصفهان. مجله دانشکده پزشکی اصفهان, [online] 22(73), pp.4-6. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=7817. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 1803 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی