برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
تابستان 1383 , دوره  36 , شماره  48 ; از صفحه 71 تا صفحه 90 .
 
عنوان مقاله: 

روند تحول و چالش هاي عمران و توسعه روستايي در ايران

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
*
 
چکیده: 
عمران و توسعه روستايي در چند دهه اخير همواره يكي از دغدغه هاي اصلي توسعه در ايران و اكثر كشورهاي در حال توسعه بوده است. در بسياري از كشورها، توسعه روستائي به مثابه راهبردي با اهميت براي تأمين نيازهاي اساسي و توزيع بهينه منافع ناشي از توسعه ملي تلقي شده و بدين منظور با شيوه هاي متعدد، الگوهاي متنوعي براي توسعه روستائي تجربه شده كه عمدتاً دستاوردهاي مطلوبي نداشته و هنوز نيز سهم جوامع روستائي جهان سوم از توسعه و پيشرفت بسيار اندك است و اكثر فقراي اين كشورها يا در روستاها بسر مي‌ برند و يا شهرنشيناني عمدتا حاشيه نشين با منشاء روستائي بوده اند. بانك جهاني كه در اين زمينه، الگوهاي غالبا ورشكسته اي را تجربه كرده، در جمع بندي از ناكامي هاي حاصله، سرانجام به اين باور دست يافته كه توسعه روستائي، راهبردي براي بهبود زندگي اجتماعي و اقتصادي روستائيان فقير و تلاشي همه جانبه براي كاهش فقر است كه به ويژه با افزايش توليد و ارتقاء بهره وري در محيط روستايي ميسر مي گردد. توسعه روستايي با نوين سازي جامعه روستايي مي بايد اين جامعه را از انزواي سنتي بدر آورد و با اقتصاد ملي عجين سازد. به همين جهت توسعه روستائي تلاش فراگير است و به محدوده يك بخش خلاصه نمي شود و كليه بخش ها و زمينه هاي اجتماعي، اقتصادي، فيزيكي و .... توسعه را در بر مي گيرد.
در ايران گرچه از ابتداي قرن شمسي اخير تلاش هاي پراكنده اي براي توسعه روستايي آغاز گرديده و در تدوين برنامه هاي عمراني اوليه كشور نيز تا حدودي مورد توجه قرار گرفته، ولي عمدتاً در سال هاي دهه چهل بود كه دگرگوني هاي قابل ملاحظه اي پديد آمد و جامعه روستايي دستخوش تغيير و تحول گرديد.
تغيير و تحول در جامعه روستايي ايران با انقلاب اسلامي ابعاد گسترده و عميقي يافت، هرچند به تناسب دگرگوني‌ ها بر مسائل و چالش هاي توسعه روستايي نيز افزوده شد، به طوري كه امروزه ضمن آن كه بسياري از مسائل ديرينه كماكان بجاي مانده، چالش هاي نويني نيز سربرآورده اند.
در اين نوشتار، تلاش بر آن است كه به اجمال، ضمن مروروي بر وضعيت كنوني جامعه روستايي، روند تحولات گذشته و چشم انداز آتي عمران و توسعه روستايي بررسي شده و چالش هاي اساسي آن مشخص و تدقيق گردد.
 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
  • ندارد
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

بدقار، ع. (1383). روند تحول و چالش های عمران و توسعه روستایی در ایران. پژوهشهای جغرافیایی, 36(48), 71-90. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=7784Vancouver : کپی

بدقار علی. روند تحول و چالش های عمران و توسعه روستایی در ایران. پژوهشهای جغرافیایی. 1383 [cited 2021September28];36(48):71-90. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=7784IEEE : کپی

بدقار، ع.، 1383. روند تحول و چالش های عمران و توسعه روستایی در ایران. پژوهشهای جغرافیایی, [online] 36(48), pp.71-90. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=7784. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 359 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی