برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
تابستان 1383 , دوره  12 , شماره  22 ; از صفحه 35 تا صفحه 42 .
 
عنوان مقاله: 

ارزيابي روش دكنولوشن در تشخيص هيدرونفروز در كودكان زير شش ماه

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 

يكي از دلايل عمده ارجاع كودكان (زير شش ماه) به بخش هاي پزشكي هسته اي. بيماريهاي كليوي است و يكي از مهمترين بيماري هاي مادرزادي در كودكان. هيدرونفروز مي باشد. رنوگرافي ساده ترين و مطمئن ترين روش ارزيابي عملكرد كليه است. اشكال اساسي رنوگرام نسبي بودن نتايج آن است. شاخص هايي كه به طور مستقيم از رنوگرام استخراج مي شوند مفهوم فيزيولوژيك ندارند زيرا تغيير در آهنگ ورود پرتودارو به كليه سبب تغيير شكل رنوگرام و تغيير شاخصهاي آن مي شود. در رنوگرافي پرتودار و بايد به صورت وريدي. در حجم كم و كاملا سريع تزريق گردد. اما اين گونه تزريق به خصوص در كودكان. همواره امكان پذير نمي باشد. در نتيجه رنوگرافي كودكان همواره با مشكلات تكنيكي مواجه است. به اين دليل ارائه روشي به منظور حذف كيفيت تزريق در نتايج رنوگرافي مي تواند دركاهش خطا وافزايش قدرت تشخيصي رنوگرافي در كودكان مفيد باشد. روش دكنولوشن و محاسبه تابع سيستم كليوي (كه مستقل از آهنگ ورود پرتودارو به كليه است) اين امكان را فراهم مي كند كه با محاسبه شاخص هاي فيزيولوژيك ارزش تشخيصي اين تست افزايش يابد.
مواد و روشها: در اين تحقيق از تصاوير راديونوكلئيدي كليه ها (راديوداروي (99mTc-DTPA استفاده شده است. اين تصاوير مربوط به 54 كودك زير شش ماه بود كه به منظور انجام تست رنوگرافي و بررسي ابتلا به هيدرونفروز. به مراكز تصوير برداري ارجاع داده شده بودند. با توجه به عدم وجود نرم افزارهاي لازم به منظور انجام بررسي ها. يك بسته نرم افزاري به زبان VISUAL BASIC تهيه گرديد. اين نرم افزار تصاوير را به فرمت interfile دريافت و پس از تعيين حدود كليه هاي چپ و راست توسط كاربر. منحني هاي رنوگرام توليد. اكتيويته (فعاليت) زمينه به روش سنتي و روش Rutland كسر و پارامترهي زمان عبور محاسبه مي گردند. با توجه به حساسيت روش دكنولوشن به نويز و به منظور بررسي روش كاهش نويز در نتايج. از دو فيلتر 121و12421 (با شش روش متفاوت فيلتراسيون ) استفاده شد.
نتيجه گيري و بحث: نتايج اين تحقيق نشان مي دهد كه روش دكنولوشن براي تشخيص هيدرونفروزيس در نوزادان يك روش توانمند است و در بين پارامترهاي زمان عبور. پارامتر زمان عبور ميانگين(MeanTT) از اهميت خاصي برخوردار است.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
-
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  بازدید یکساله 79
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی