برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
بهار 1383 , دوره  36 , شماره  47 ; از صفحه 95 تا صفحه 109 .
 
عنوان مقاله: 

بررسي صنعت گلاب گيري و اهميت آن در بخش قمصر كاشان

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 

اين مقاله با هدف شناخت و بررسي صنعت گلاب گيري و فعاليت هاي جنبي آن(پرورش گل محمدي، توليد اسانس و عرقيات گياهي) در بخش قمصر كاشان، به عنوان مهمترين و مناسب ترين منطقه در سطح كشور در زمينه صنعت گلاب گيري به رشته تحرير درآمده و اجمالا نتايج زير حاصل گشته است:
با توجه به خصوصيات ويژه بخش قمصر در قالب توان هاي محيطي و استعدادهاي طبيعي و زير ساختي كه در زمينه صنعت گلاب گيري دارا مي باشد و از سوئي وجود سابقه كهن و پربار و منحصر به فرد در اين صنعت(صنعتي كه برخلاف اغلب صنايع دستي، يك نوع صنعت تكميلي از فرآورده هاي خام كشاورزي است) و همچنين بازار روبه گسترش آن در مصارف غذايي، طبي و داروئي و تزئيني و از همه مهمتر انحصاري بودن آن در توليد مي توان ابراز داشت كه بخش قمصر از پتانسيل بالائي در اين زمينه برخوردار است.
نكته ديگر اينكه بخش قمصر و به ويژه شهر قمصر( مركز بخش) به علت واقع شدن در يك بن بست فضائي - مكاني پايدار، از مدار توسعه و جذب اثرات آن خارج است و امكان هر گونه فعاليت هاي جديد اقتصادي از قبيل سرمايه گذاري صنعتي در آن نيست. نمونه بارز اين امر شهرك خاموش صنعتي شهر قمصر مي باشد و اين مشكل ساختاري ديرزماني پابرجا خواهد بود. لذا اولين قدم براي شروع فعاليت هاي اقتصادي و تحول در روند توسعه منطقه آن هم بدون نياز به هيچ گونه سرمايه گذاري و متكي بر استعدادها و پتانسيل هاي محلي كه خود نمونه بارز يك توسعه ذاتي و پايدار است؛ تنها توسعه صنعت گل و گلاب گيري خواهد بود.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
    exInvalid object name 'SCHOLAR.DBO.tbl_ref_fa'.
 
استنادات: 
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

کردوانی، پ.، و غفار، ا. (1383). بررسی صنعت گلاب گیری و اهمیت آن در بخش قمصر کاشان. پژوهشهای جغرافیایی, 36(47), 95-109. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=7759Vancouver : کپی

کردوانی پرویز، غفار امیرحسین. بررسی صنعت گلاب گیری و اهمیت آن در بخش قمصر کاشان. پژوهشهای جغرافیایی. 1383 [cited 2021September19];36(47):95-109. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=7759IEEE : کپی

کردوانی، پ.، غفار، ا.، 1383. بررسی صنعت گلاب گیری و اهمیت آن در بخش قمصر کاشان. پژوهشهای جغرافیایی, [online] 36(47), pp.95-109. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=7759. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 1526 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی