برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
بهار 1383 , دوره  36 , شماره  47 ; از صفحه 71 تا صفحه 80 .
 
عنوان مقاله: 

تنگناهاي توسعه در استان هاي مرزي كشور

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه جغرافیا، دانشگاه فردوسی مشهد
 
چکیده: 

بي ترديد موقعيت ممتاز ژئوپولتيك و ژئواستراتژيك ايران بر كسي پوشيده نيست؛ ليكن اين امتياز را زماني مي توان هر چه بيشتر به سود منافع ملي سوق داد كه با نگاهي به درون، تفاوتهاي اجتماعي- فضايي از نظر شاخص هاي اصلي توسعه در قلمرو ملي به حداقل ممكن رسانيده شود.
در اين نوشتار به دليل اهميت موضوع به ويژه در مناطق مرزي - پيراموني وضعيت يازده استان شمالغربي- اردبيل، آذربايجان غربي و آذربايجان شرقي، غربي- كردستان، كرمانشاه و ايلام، جنوبغربي- خوزستان، جنوبي - هرمزگان، جنوبشرقي - سيستان و بلوچستان و شرقي - خراسان از نظر شاخص هاي متاثر و مؤثر بر سيح توسعه همانند اميد به زندگي، ميزان باسوادي، هزينه ناخالص سرانه و ميزان مواليد با استفاده از آزمونهاي آماري u,t معيار z و ضريب همبستگي بررسي شده است. يافته ها حاكي از آن است كه تفاوتهايي بنيادين ميان آنها و بقيه كشور به ويژه در استان هاي سيستان و بلوچستان، كردستان، ايلام، كرمانشاه، آذربايجان غربي و هرمزگان وجود دارد و برآيند آن را مي توان حداقل در مهاجر فرستي اغلب آنها ملاحظه نمود. از سوي ديگر، وابستگي اقتصادي آنها به كشورهاي مجاور مي تواند به واگرايي فرهنگي - سياسي و به تبع آن تضعيف هويت، اقتدار و امنيت ملي منجر شود. به ويژه اگر بدانيم كه اين استان ها 50.4 درصد از مساحت و 40.5 درصد از جمعيت كشور را شامل مي شوند.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
 
استنادات: 
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

شایان، ح. (1383). تنگناهای توسعه در استان های مرزی کشور. پژوهشهای جغرافیایی, 36(47), 71-80. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=7757Vancouver : کپی

شایان حمیدرضا. تنگناهای توسعه در استان های مرزی کشور. پژوهشهای جغرافیایی. 1383 [cited 2021September23];36(47):71-80. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=7757IEEE : کپی

شایان، ح.، 1383. تنگناهای توسعه در استان های مرزی کشور. پژوهشهای جغرافیایی, [online] 36(47), pp.71-80. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=7757. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 173 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی