برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

پالينوزوناسيون نهشته هاي قاعده گروه شمشك (ترياس بالا) در دامنه البرز شمالي بر مبناي داينوفلاژله ها

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 

از آنجا كه نهشته هاي قاعده گروه شمشك در البرز و بسياري ديگر از نواحي ايران تحت تاثير عملكرد رويداد سيمرين پيشين، با يك ناپيوستگي و نيز افق هاي بوكسيت و لاترين كه نشان دهنده يك دوره خروج از آب مي باشد بر روي سازند كربناتي اليكا قرار گرفته اند و با توجه به حجم عظيم ذخاير زغال سنگ و گاز در قسمتهاي گروه شمشك، مطالعه و بررسي قاعده اين واحد سنگ چينه اي از نظر تعيين محيط رسوب گذاري، پالينوزوناسيون و تعيين زمان تشكيل اين رسوبات و پالئواكولوژي آن در مناطقي كه سازند كربناتي اليكا با يك گذر تدريجي و بدون انقطاع در رسوب گذاري، به نهشته هاي شيلي- سنگ ماسه اي گروه شمشك تبديل مي شود، بسيار حائز اهميت است.
برش مطالعه شده، در روستاي گلندرود و در 16 كيلومتري جنوب رويان (علمده سابق) قرار دارد. در مطالعات انجام گرفته بر روي قاعده گروه شمشك در اين منطقه، از مجموع ستبراي 590 متر، 30 نمونه انتخاب و مورد مطالعه قرار گرفت در نتيجه سوپرزون Rhaetogonyaulax و نبز چهار بايوزون بر مبناي داينوفلاژله ها شناسایي و تفكيكي گرديد كه از پائين به بالا عبارتند از:
بايوزون Heibergella asymmetrica,I با سن نورين پيشين
بايوزون Heibergella aculeate,II با سن نورين مياني
بايوزن Hebecysta balmei,III سن نورين مياني - بالايي
بايوزون Rhaetogonyaulax rhaetica.IV با سن نورين بالايي - رتين
مطالعات آماري انجام شده بر روي پالينومورفهاي قاعده گروه شمشك در ناحيه گلندرود مشخص نمود كه رسوبات اواخر نورين زيرين و اوایل نورين مياني و نيز نهشته هاي اواخر نورين مياني و اوایل نورين بالايي در محيط دريايي (درياي باز) نهشته شده اند. دريا به مرور، در زمان نورين پسين پسروي نموده و در زمان رتين رسوبات در محيط دلتايي- رودخانه اي و كولايي تشكيل شده اند. اثرات رويداد سيمرين پيشين و نيز رويدادهاي زمين ساختي پس از آن در منطقه گلندرود كمترين تاثير را بر فرايد رسوب گذاري در زمان ترياس پسين داشته و گروه شمشك در ادامه سازند كربناتي اليكا بدون هيچ انقطاع و توقف در رسوب گذاري، نهشته شده است كه نشان دهنده تداوم رسوب گذاري از ترياس مياني به ترياس بالا در اين منطقه مي باشد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

آقانباتی، س.، و سعیدی، ع.، و قاسمی نژاد، ا.، و احمدزاده هروی، م.، و دبیری، ا. (1383). پالینوزوناسیون نهشته های قاعده گروه شمشک (تریاس بالا) در دامنه البرز شمالی بر مبنای داینوفلاژله ها. علوم زمین, 11(52-51), 36-45. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=7742Vancouver : کپی

آقانباتی سیدعلی، سعیدی عبداله، قاسمی نژاد ابراهیم، احمدزاده هروی محمود، دبیری امید. پالینوزوناسیون نهشته های قاعده گروه شمشک (تریاس بالا) در دامنه البرز شمالی بر مبنای داینوفلاژله ها. علوم زمین. 1383 [cited 2021September23];11(52-51):36-45. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=7742IEEE : کپی

آقانباتی، س.، سعیدی، ع.، قاسمی نژاد، ا.، احمدزاده هروی، م.، دبیری، ا.، 1383. پالینوزوناسیون نهشته های قاعده گروه شمشک (تریاس بالا) در دامنه البرز شمالی بر مبنای داینوفلاژله ها. علوم زمین, [online] 11(52-51), pp.36-45. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=7742. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 70 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی