برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

از غزنه تا شيراز بحثي در باب آثار غزنوي بر مكتوبات روزبهان بقلي شيرازي

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشگاه الزهرا (س)
 
چکیده: 

مقاله حاضر به بررسي چگونگي تأثير فراگير آثار سنايي غزنوي (م. 529 هـ) بر آثار روزبهان بقلي شيرازي عارف نام دار (م. 606 هـ) مي پردازد.
دو كتاب عبهر العاشقين و شرح شطيحات روزبهان كه از آثار او به زبان پارسي هستند متأثر از شعر سنايي اند. كتاب عبهر العاشقين در بر دارنده سي و يك بيت شعر از اشعار سنايي است و روشن است كه سنايي راهنماي روزبهان در بخش هاي مختلف كتاب است.
شرح شطيحات روزبهان از تأثير كلام سنايي بر كنار نيست. روزبهان در اين اثر نيز گاه گاه از ابيات سنايي استفاده كرده و بعضي جملات و عبارات كتاب تحت نفوذ كلام حديقه سنايي است.
در ضمن روزبهان مثنوي كوتاهي به نام "تحفه العرفان" دارد كه هم در طرح و ساختار و هم در لفظ و معنا تقليد تمام عياري از حديقه سنايي است.

 

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

حسینی، م. (1383). از غزنه تا شیراز بحثی در باب آثار غزنوی بر مکتوبات روزبهان بقلی شیرازی . علوم انسانی الزهرا, 14-13(48-49), 41-60. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=7719Vancouver : کپی

حسینی مریم. از غزنه تا شیراز بحثی در باب آثار غزنوی بر مکتوبات روزبهان بقلی شیرازی . علوم انسانی الزهرا. 1383 [cited 2021September24];14-13(48-49):41-60. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=7719IEEE : کپی

حسینی، م.، 1383. از غزنه تا شیراز بحثی در باب آثار غزنوی بر مکتوبات روزبهان بقلی شیرازی . علوم انسانی الزهرا, [online] 14-13(48-49), pp.41-60. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=7719. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 66 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی