برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
پاييز 1383 , دوره  47 , شماره  85 ; از صفحه 319 تا صفحه 323 .
 
عنوان مقاله: 

نتايج درمان جراحي شكستگي باز استخوان درشت ني با ميله داخل كانال از نوع بدون تراش

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 

مقدمه: هدف درمان جراحي شكستگي هاي باز ساق جلوگيري از عفونت و كسب جوش خوردگي در محل شكستگي و كارآيي اندام مي باشد. اخيرا ميخ داخل كانال بدون تراش در درمان شكستگي هاي باز ساق جايگزين فيكساتور خارجي شده است. اين به علت سهولت در جايگزين ميخ و عوارض كم آن نسبت به فيكساتورهاي خارجي است. هدف مطالعه ارائه نتايج و عوارض درمان جراحي شكستگي هاي ساق با ميخ داخل كانال از نوع بدون تراش و مقايسه آنها با نتايج و عوارض درمان با اين وسيله در ساير مقالات مي باشد.
روش كار: اين پژوهش توصيفي در سال 1378 در بيمارستان هاي وابسته به علوم پزشكي مشهد انجام شده است. تعداد 46 بيمار با شكستگي  باز استخوان ساق كه با ميخ بدون تراش كانال درمان شدند به مدت 6 ماه پيگيري شدند.
تعداد 31 بيمار شكستگي  باز ساق نوع ІІІa گاستيلو و 9 بيمار شكستگي  باز ساق نوع ІІ گاستيلو و 6 بيمار شكستگي باز ساق نوع І گاستيلو داشتند. بيماران به طور متوسط 6 روز بعد از حادثه جراحي شدند. اطلاعات مربوط به مشخصات فردي و نتايج درمان و پيگيري در پرسشنامه اي جمع آوري گرديد. جهت پردازش داده از آمار توصيفي و جداول توزيع فراواني استفاده گرديد.
نتايج: از نتايج درمان شامل متوسط زمان جوش خوردن استخوان ساق در نوع І شكستگي باز 66/18 هفته و در نوع ІІ شكستگي باز 8/20 هفته و در نوع ІІІa شكستگي باز 2/26 هفته به دست آمد. عفونت سطحي و عمقي در 10% بيماران و عارضه عصب پرونئال در 17/2% بيماران و كج جوش خوردن استخوان ساق در 35/4% بيماران و محدوديت حركت در مچ پا در 52/6% بيماران و در زانو در 17/2% بيماران و شكستگي ميخ در كانال در 35/4% بيماران و شكستگي پيچ قفل در محل در 52/6% بيماران و تاخير در جوش خوردن استخوان ساق در 17/2% بيماران و جوش نخوردن استخوان ساق در 17/2% بيماران به دست آمد.
نتيجه گيري: با توجه به نتايج به دست آمده و مقايسه آنها با نتايج مندرج در مقالات پزشكي و سادگي روش جراحي با ميخ بدون تراش استخوان ساق و ميزان عوارض كم آن نسبت به وسيله اكسترنال فيكساتور استفاده از ميخ بدون تراش كانال ساق را براي درمان شكستگي هاي باز ساق تا نوع ІІІb را بهترين روش درماني است.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
-
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

مظلومی، س.، و ریحانی یساولی، ا. (1383). نتایج درمان جراحی شکستگی باز استخوان درشت نی با میله داخل کانال از نوع بدون تراش. مجله دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی مشهد, 47(85), 319-323. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=7700Vancouver : کپی

مظلومی سیدمهدی، ریحانی یساولی احمدرضا. نتایج درمان جراحی شکستگی باز استخوان درشت نی با میله داخل کانال از نوع بدون تراش. مجله دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی مشهد. 1383 [cited 2021September17];47(85):319-323. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=7700IEEE : کپی

مظلومی، س.، ریحانی یساولی، ا.، 1383. نتایج درمان جراحی شکستگی باز استخوان درشت نی با میله داخل کانال از نوع بدون تراش. مجله دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی مشهد, [online] 47(85), pp.319-323. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=7700. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 1129 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی