3 SID.ir | شيوع شپش سر در دختران دبستاني شهر مشهد
برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

 
عنوان مقاله: 

شيوع شپش سر در دختران دبستاني شهر مشهد

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 

مقدمه: پديكولوزكاپتيس به عنوان يك مشكل بهداشتي هنوز در بسياري از جوامع باقي است و كودكان شايع ترين گروه مبتلايان مي باشند. هدف از اين مطالعه بررسي شيوع پديكولوزكاپتيس در بخشي از جامعه و ارزيابي ارتباط ان با سن و سطح اقتصادي - اجتماعي افراد بوده است.
روش كار: اين مطالعه توصيفي در دانش آموزان دختر 12-7 سال در مناطق مختلف سطح شهر مشهد در سال تحصيلي 81-1380 با روش نمونه گيري اتفاقي انجام شد. 769 دانش آموز معاينه شدند و نتايج معاينه همراه اطلاعات در مورد سن، محل زندگي، وضعيت اقتصادي اجتماعي و علائم باليني براي موارد مبتلا در پرسشنامه اي ثبت گرديد. اطلاعات جمع آوري شد و با استفاده از آمار توصيفي و جداول توزيع فراواني پردازش شد.
نتايج: از 769 دانش آموز مورد مطالعه در 59 نفر (7.6%) آلودگي با شپش سر مشاهده شد. شايع ترين سن ابتلا 8 سالگي بود ابتلا در سطح اقتصادي اجتماعي پايين به طور قابل ملاحظه اي شايع تر از سطح اقتصادي اجتماعي بالا (72.88% در مقابل 1.6%) بود. بيشترين موارد آلودگي متوسط داشتند (49.2%) و بيشترين محل ابتلا در ناحيه اكسي پوت بود و خارش به عنوان تظاهر عمده بيماري در 39% موارد ديده شد.
نتيجه گيري: پديكولوزكاپتيس با شيوع قابل توجه در بين دانش آموزان دبستاني به خصوص در سطح اقتصادي اجتماعي پايين ديده مي شود و معاينه دقيق توسط افراد آموزش ديده براي يافتن موارد ابتلا ضروري به نظر مي رسد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 162
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی