3 SID.ir | مطالعه ايزوآنزيم هاي اكتينيدين كيوي با الكتروفورز در ژل پلي اكريل آميد، ايزوالكتريك فوكوسينگ و الكتروفورز دو بعدي
برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
عنوان مقاله: 

مطالعه ايزوآنزيم هاي اكتينيدين كيوي با الكتروفورز در ژل پلي اكريل آميد، ايزوالكتريك فوكوسينگ و الكتروفورز دو بعدي

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 

اكتينيدين يك سيستئين پروتئاز است كه در ميوه كيوي به وفور يافت مي شود. در اين مطالعه ايزوآنزيم هاي اكتينيدين، جدا و با سه روش: الكتروفورز در ژل پلي اكريل آميد (SDS-PAGE)، ايزو الكتريك فوكوسينگ (IEF) و الكتروفورز دوبعدي (2DE) تعيين خصوصيت گرديد. اكتينيدين از ميوه كيوي (واريته هيوارد) با روش ترسيب توسط سولفات آمونیوم و کروماتوگرافی تعویض یون خالص گردید. برای سنجش فعالیت آنزیم از هیدرولیز کازئین استفاده شد. SDS-PAGE در شرايط احيايي، غيراحيايي و اوره انجام گرفت. IEF در آمفولين در محدوده 5-3.5 pH به روش آبگيري مجدد و الكتروفورز دوبعدي در هر دو جهت در ژل صفحه اي انجام گرفت.
نتايج SDS-PAGE در شرايط مختلف نشان داد كه آنزيم اكتينيدين بسته به شرايط الكتروفورزي وزن متفاوتي (29-20 كيلودالتون) از خود نشان مي دهد. اين نتايج نشان داد كه حرارت و احياي پيوندهاي دي سولفيدي براي بازشدن كامل مولكول و اشباع شدن آن با SDS  ضروري است. نتايج IEF نشان داد كه اكتينيدين كيوي حاوي حداقل 6 آنزیم با نقطه ایزوالکتریک (pI) در دامنه 3.8-4.03 و یک ایزوآنزیم با pI3.5 است. این نتایج که متفاوت از نتایج مطالعه مشابه بود، ناشي از تفاوت واريته ها و روش آزمايش مي باشد. حركت ايزوآنزيمهاي اكتينيدين در الكتروفورز دوبعدي نشان داد كه اين مولكول ها علاوه بر تفاوت pI، داراي رفتار قابل توجهي در شرايط مختلف SDS-PAGE و الكتروفورز دوبعدي هستند كه در روش معمول SDS-PAGE ديده نمي شود.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 204
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی