برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
بهار 1381 , دوره  11 , شماره  41 ; از صفحه 40 تا صفحه 43 .
 
عنوان مقاله: 

بررسي حساسيت و ويژگي آزمايش گستره مجراي دفرنس در تشخيص بافت خارج شده با وازكتومي

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 

اثبات بافت شناسي نمونه خارج شده در عمل وازكتومي در موارد شكست عمل در ايجاد آزاواسپرمي از نظر پزشكي قانوني حايز اهميت است . اما در بسياري از مناطق دوردست امكانات پاتولوژي وجود ندارد .هدف از تحقيق آن بود كه ببينيم آيا مي توان بررسي سيتولوژيك اسمير (گستره) لومن مجراي دفرنس (Vas deffernce) توسط سيتولوژيست را جايگزين بررسي بافت شناسي (پاتولوژي) آن كرد؟ اين تحقيق در سال 1376 انجام شد و از 300 نمونه مجراي دفرنس كه حين عمل وازكتومي متقاضيان مركز تخصصي و تحقيقاتي تنظيم خانواده استان گيلان خارج گرديد ، ابتدا اسمير و سپس نمونه بافت شناسي تهيه شد.
پس از تجزيه و تحليل آماري حساسيت و ويژگي روش و از اسمير در تشخيص و از دفرنس به ترتيب32/ 99 % و 100 بود، لذا مي توان اين روش را با اطمينان جايگزين بررسي بافت شناسي كرد. در موارد سيتولوژي منفي بررسي بافت شناسي توصيه مي شود .

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

روشنی، ع.، و همتی، ح.، و کیانی، س. (1381). بررسی حساسیت و ویژگی آزمایش گستره مجرای دفرنس در تشخیص بافت خارج شده با وازکتومی . مجله دانشگاه علوم پزشکی گیلان, 11(41), 40-43. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=7620Vancouver : کپی

روشنی علی، همتی حسین، کیانی سیدامیر. بررسی حساسیت و ویژگی آزمایش گستره مجرای دفرنس در تشخیص بافت خارج شده با وازکتومی . مجله دانشگاه علوم پزشکی گیلان. 1381 [cited 2021September24];11(41):40-43. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=7620IEEE : کپی

روشنی، ع.، همتی، ح.، کیانی، س.، 1381. بررسی حساسیت و ویژگی آزمایش گستره مجرای دفرنس در تشخیص بافت خارج شده با وازکتومی . مجله دانشگاه علوم پزشکی گیلان, [online] 11(41), pp.40-43. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=7620. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 46 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی