6 SID.ir | بررسي اثر انجماد در فاز بخار بر آكروزوم اسپرم افراد بارور و نابارور
برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

 
عنوان مقاله: 

بررسي اثر انجماد در فاز بخار بر آكروزوم اسپرم افراد بارور و نابارور

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه غدد تولید مثل و جنین شناسی، مرکز تحقیقات بیولوژی و بیوتکنولوژی تولید مثل و نازایی، پژوهشکده ابن‌سینا، تهران، ایران
 
چکیده: 

مقدمه: آكروزوم ساختماني كلاهك مانند است و حاوي آنزيم‌هاي هيدروليتيك متعدد لازم براي واكنش آكروزومي مي‌باشد. به‌طور كلي اهميت واكنش آكروزومي اسپرم در اين است كه روي سطح زوناپلوسيدا رخ دهد؛ درغيراين‌صورت اسپرم نمي‌تواند از اين لايه عبور كند. از سوي ديگر روند انجماد- ذوب مي‌تواند باعث پارگي غشاء آكروزوم و در نتيجه كاهش قدرت باروري آن گردد. با توجه به اطلاعات بسيار كم موجود در رابطه با اثر انجماد در فاز بخار بر آكروزوم و اهميت آن براي زوج‌هاي نابارور، هدف اين مطالعه، بررسي ميزان آسيب آكروزومي در خلال انجماد در فاز بخار در مردان بارور و نابارور مي‌باشد.
مواد و روشها: در اين مطالعه نمونه‌هاي مايع مني از 20 مرد نابارور اليگواسپرم و 10 مرد بارور بعد از 48 ساعت خودداري از مقاربت، جمع‌آوري شد. بعد از آناليز نمونه‌ها براساس معيارهاي سازمان بهداشت جهاني (WHO)، توسط دستگاه آناليزر مايع مني از نظر حجم، تعداد، حركت و مورفولوژي، نمونه‌ها به دو بخش با حجم 100 µl تقسيم شدند. بخش اول نمونه‌ها در هر دو گروه براي نشان دادن آكروزوم، با روش رنگ‌آميزي سه گانه رنگ شدند و بخش دوم نمونه‌ها بعد از دو هفته انجماد و ذوب از نظر آكروزوم مورد بررسي قرار گرفتند. نتايج حاصل از شمارش اسپرم‌ها قبل و بعد از انجماد در فاز بخاربعد از رنگ‌آميزي سه گانه در هر دو گروه توسط Paired t-test آناليز شد.
نتايج: در شرايط قبل از انجماد، درصد ميانگين اسپرم‌هاي زنده با آكروزوم دست نخورده در افراد نابارور اليگواسپرم 64/3±26 و در افراد بارور 07/4±37/33 بود كه پس از انجماد در فاز بخاردر افراد نابارور به 82/1±6/11 و در افراد بارور به 97/2±87/ 9كاهش يافت.
نتيجه‌گيري: براساس نتايج اين مطالعه انجماد در فاز بخار به ساختمان آكروزوم صدمه زده و باعث پارگي آكروزوم و خروج محتويات آنزيمي آكروزوم در غياب اووسيت مي‌گردد و به اين طريق باعث كاهش باروري اسپرم در افراد نابارور و بارور خواهد شد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 645
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی