برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

بررسي اثر انجماد در فاز بخار بر آكروزوم اسپرم افراد بارور و نابارور

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه غدد تولید مثل و جنین شناسی، مرکز تحقیقات بیولوژی و بیوتکنولوژی تولید مثل و نازایی، پژوهشکده ابن‌سینا، تهران، ایران
 
چکیده: 

مقدمه: آكروزوم ساختماني كلاهك مانند است و حاوي آنزيم‌هاي هيدروليتيك متعدد لازم براي واكنش آكروزومي مي‌باشد. به‌طور كلي اهميت واكنش آكروزومي اسپرم در اين است كه روي سطح زوناپلوسيدا رخ دهد؛ درغيراين‌صورت اسپرم نمي‌تواند از اين لايه عبور كند. از سوي ديگر روند انجماد- ذوب مي‌تواند باعث پارگي غشاء آكروزوم و در نتيجه كاهش قدرت باروري آن گردد. با توجه به اطلاعات بسيار كم موجود در رابطه با اثر انجماد در فاز بخار بر آكروزوم و اهميت آن براي زوج‌هاي نابارور، هدف اين مطالعه، بررسي ميزان آسيب آكروزومي در خلال انجماد در فاز بخار در مردان بارور و نابارور مي‌باشد.
مواد و روشها: در اين مطالعه نمونه‌هاي مايع مني از 20 مرد نابارور اليگواسپرم و 10 مرد بارور بعد از 48 ساعت خودداري از مقاربت، جمع‌آوري شد. بعد از آناليز نمونه‌ها براساس معيارهاي سازمان بهداشت جهاني (WHO)، توسط دستگاه آناليزر مايع مني از نظر حجم، تعداد، حركت و مورفولوژي، نمونه‌ها به دو بخش با حجم 100 µl تقسيم شدند. بخش اول نمونه‌ها در هر دو گروه براي نشان دادن آكروزوم، با روش رنگ‌آميزي سه گانه رنگ شدند و بخش دوم نمونه‌ها بعد از دو هفته انجماد و ذوب از نظر آكروزوم مورد بررسي قرار گرفتند. نتايج حاصل از شمارش اسپرم‌ها قبل و بعد از انجماد در فاز بخاربعد از رنگ‌آميزي سه گانه در هر دو گروه توسط Paired t-test آناليز شد.
نتايج: در شرايط قبل از انجماد، درصد ميانگين اسپرم‌هاي زنده با آكروزوم دست نخورده در افراد نابارور اليگواسپرم 64/3±26 و در افراد بارور 07/4±37/33 بود كه پس از انجماد در فاز بخاردر افراد نابارور به 82/1±6/11 و در افراد بارور به 97/2±87/ 9كاهش يافت.
نتيجه‌گيري: براساس نتايج اين مطالعه انجماد در فاز بخار به ساختمان آكروزوم صدمه زده و باعث پارگي آكروزوم و خروج محتويات آنزيمي آكروزوم در غياب اووسيت مي‌گردد و به اين طريق باعث كاهش باروري اسپرم در افراد نابارور و بارور خواهد شد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
    exInvalid object name 'SCHOLAR.DBO.tbl_ref_fa'.
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

پیروی، ت.، و غفاری نوین، م.، و سلیمانی راد، ج.، و فرزدی، ل. (1383). بررسی اثر انجماد در فاز بخار بر آکروزوم اسپرم افراد بارور و نابارور. باروری و ناباروری (JOURNAL OF REPRODUCTION AND INFERTILITY), 5(3 (مسلسل 19)), 208-216. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=7586Vancouver : کپی

پیروی تهمینه، غفاری نوین معرفت، سلیمانی راد جعفر، فرزدی لعیا. بررسی اثر انجماد در فاز بخار بر آکروزوم اسپرم افراد بارور و نابارور. باروری و ناباروری (JOURNAL OF REPRODUCTION AND INFERTILITY). 1383 [cited 2021September19];5(3 (مسلسل 19)):208-216. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=7586IEEE : کپی

پیروی، ت.، غفاری نوین، م.، سلیمانی راد، ج.، فرزدی، ل.، 1383. بررسی اثر انجماد در فاز بخار بر آکروزوم اسپرم افراد بارور و نابارور. باروری و ناباروری (JOURNAL OF REPRODUCTION AND INFERTILITY), [online] 5(3 (مسلسل 19)), pp.208-216. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=7586. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 684 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی