برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

برآورد لرزش ناشي از انفجار در مغار نيروگاه سد مسجد سليمان با استفاده از روابط تجربي

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 

حفاري فضاهاي زيرزميني مربوط به سد مسجد سليمان و نيروگاه برق آبي آن از طريق چالزني و انفجار انجام مي شود . به منظور كنترل ميزان لرزش ناشي از انفجار و كاهش پي آمدهاي نامطلوب آن ، سرعت ذرات محيط اطراف مغار در 30 انفجار با نصب ژئوفون اندازه گيري و ثبت شده است تا در طراحي باقي حفاري ها مورد بهره برداري قرار گرفته و مقدار لرزش به حد مجاز آن محدود شود.
محققان روابط تجربي متعددي را براي برآورد لرزش حاصل از انفجار ارائه كرده اند. در اين مقاله ، با بهره گيري از مقادير ثبت شده لرزش و ساير اطلاعات در انفجارهاي اوليه ، كارآيي پنج رابطه تجربي شناخته شده ارزيابي و مقدار همخواني آنها با اين داده ها بصورت كمي محاسبه شده است. با تجزيه و تحليل داده ها بوسيله يك نرم افزار ويژه و مقايسه كاربرد فرمول هاي مذكور مشخص شده است كه تفاوت زيادي بين كارآيي اين فرمول ها وجود ندارد ؛ گرچه دقت يكي از آنها بيش از چهار فرمول ديگر است. به عبارت ديگر ، حتي مناسبترين فرمول از بين روابط مورد نظر فاقد همخواني مطلوب با داده هاي ثبت شده است. پردازش بيشتر روي داده هاي ثبت شده با هدف يافتن رابطه مناسبتر ، منجر به ارائه يك رابطه جديد شده است كه مقادير لرزش در پروژه مورد نظر را به مراتب دقيقتر از فرمول هاي موجود برآورد مي كند. بدين ترتيب مناسبترين رابطه براي برآورد لرزش در اين پروژه معرفي و با تعيين بهترين مقادير براي پارامترهاي آن ، كه معمولا به شدت منحصر به پروژه اند ، چگونگي ادامه انفجار با هدف تحديد لرزش تعيين شده است. به كارگيري معيار انحصاري پيشنهادي و اعمال ضرايب معرفي شده براي آن منجر به حصول ضريب همبستگي 0.9158 با داده ها گرديد. با استفاده از رابطه پيشنهاد شده در اين پژوهش مي توان براي مقدار معيني از لرزش كه مورد نظر و مجاز است ، وزن ماده منفجره اي را كه مي توان همزمان منفجر نمود به دست آورد و از اين طريق در ادامه عمليات انفجار شدت لرزش را به مقدار مورد نظر محدود كرد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

حسینی، م.، و دادخواه، م. (1383). برآورد لرزش ناشی از انفجار در مغار نیروگاه سد مسجد سلیمان با استفاده از روابط تجربی. امیرکبیر, 15(د-59), 20-33. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=7571Vancouver : کپی

حسینی محمدفاروق، دادخواه مجتبی. برآورد لرزش ناشی از انفجار در مغار نیروگاه سد مسجد سلیمان با استفاده از روابط تجربی. امیرکبیر. 1383 [cited 2021September17];15(د-59):20-33. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=7571IEEE : کپی

حسینی، م.، دادخواه، م.، 1383. برآورد لرزش ناشی از انفجار در مغار نیروگاه سد مسجد سلیمان با استفاده از روابط تجربی. امیرکبیر, [online] 15(د-59), pp.20-33. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=7571. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 118 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی