برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
پاييز 1383 , دوره  3 , شماره  4 ; از صفحه 279 تا صفحه 289 .
 
عنوان مقاله: 

آگاهي و بينش نسبت به طب مكمل و ميزان استفاده از اين خدمات در جمعيت شهر تهران

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* خیابان انقلاب اسلامی، خیابان فلسطین جنوبی، خیابان وحید نظری، پلاک 51، گروه بهداشت خانواده، پژوهشکده علوم بهداشتی جهاد دانشگاهی
 
چکیده: 

طب مكمل به گروهي از روش هاي تشخيصي و درماني اطلاق ميشود كه خارج از آموزش هاي دانشگاهي (آكادميك) آموزش داده شده و در درمان بيماران مورد استفاده قرار مي گيرد .اين روش ها از دهه هاي 1970 و 1980 تحت عنوان طب جايگزين و سپس به عنوان مكمل هاي طب رايج ناميده شدند. استفاده از روش هاي طب مكمل به عنوان روش هاي درماني رو به افزايش بوده، اما همچنان استانداردهاي اين روش ها و چگونگي ارتباط آنها با اصول طب رايج مبهم است.
اين طرح با هدف «تعيين ميزان آگاهي و چگونگي نگرش در خصوص طب مكمل و ميزان استفاده از اين روش ها» انجام پذيرفته است. نوع مطالعه، توصيفي و محيت تحت مطالعه شامل جمعيت شهر تهران (گروه سني بالاي 15 سال) بوده است. اين مطالعه در سال 1382 و به روش نمونه گيري خوشه اي انجام شده است. داده ها توسط پرسشنامه جمع آوري شدند. متغيرهاي وابسته عبارت از روش هاي طب تكميلي (انرژي درماني، هوميوپاتي، طب سوزني، هيپنوتيزم، يوگا، گياه درماني و مراقبه) بوده است.
در اين مطالعه 4123 نفر تحت بررسي قرار گرفتند. 83.2 درصد از جمعيت تحت مطالعه از حداقل از حداقل يكي از روش هاي طب مكمل آگاهي داشتند. با توجه به رواج آگاهي از طب گياهي، با حذف اين روش از ليست روش هاي تحت مطالعه، 58.6 درصد جمعيت از يكي از روش هاي طب مكمل آگاهي داشتند. ميزان آگاهي از هر كدام از روش هاي تحت مطالعه به ترتيب عبارت بودن از طب گياهي (75.6 درصد)، طب سوزني (43.6 درصد)، هيپنوتيزم (39.2 درصد)، انرژي درماني (28.1 درصد)، يوگا (22.1 درصد)، مراقبه (5.3 درصد) و هوميوپاتي (4.1 درصد). 42.2 درصد از جمعيت تحت مطالعه از يكي از روش هاي طب مكمل استفاده كرده بودند. با توجه به رواج استفاه از طب گياهي، با حذف روش طب گياهي از ليست روش هاي مورد استفاده، 9.6 درصد از جمعيت از يكي از روش هاي طب مكمل استفاده كرده بودند. ميزان استفاده از هر كدام از روش ها به ترتيب اولويت استفاده از آنها عبارت بودند از طب گياهي (38.4 درصد)، انرژي درماني (3.4 درصد)، يوگا (3 درصد) ، طب سوزني (2.7 درصد)، مراقبه (1.3 درصد)، هيپنوتيزم (1.2 درصد) و هوميوپاتي (0.4 درصد).
با توجه به آگاهي بالاي افراد نسبت به روش هاي طب مكمل و ميزان استفاده از اين روش ها در جامعه، انجام تحقيقات منسجم در خصوص بررسي ميزان اثر بخشي و كارايي اين روش ها و برنامه ريزي جهت استاندارد سازي آنها و تعيين جايگاه اين روش ها در درمان بيماران و آموزش دانشگاهي امري ضروري و گريز ناپذير به نظر مي رسد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
 
استنادات: 
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

صدیقی، ژ.، و مفتون، ف.، و مشرفی، م. (1383). آگاهی و بینش نسبت به طب مکمل و میزان استفاده از این خدمات در جمعیت شهر تهران. پایش, 3(4), 279-289. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=7564Vancouver : کپی

صدیقی ژیلا، مفتون فرزانه، مشرفی مهوش. آگاهی و بینش نسبت به طب مکمل و میزان استفاده از این خدمات در جمعیت شهر تهران. پایش. 1383 [cited 2021September24];3(4):279-289. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=7564IEEE : کپی

صدیقی، ژ.، مفتون، ف.، مشرفی، م.، 1383. آگاهی و بینش نسبت به طب مکمل و میزان استفاده از این خدمات در جمعیت شهر تهران. پایش, [online] 3(4), pp.279-289. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=7564. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 202 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی