برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
زمستان 1383 , دوره  4 , شماره  13 ; از صفحه 60 تا صفحه 67 .
 
عنوان مقاله: 

طب گياهي: آگاهي، بينش و عملكرد در جمعيت شهر تهران

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* تهران، خیابان انقلاب، خیابان فلسطین جنوبی، خیابان شهید وحید نظری، پلاک 51، پژوهشکده علوم بهداشتی جهاددانشگاهی
 
چکیده: 

مقدمه: طب گياهي به عنوان يکي از روش‌هاي طب مكمل، از هزاران سال قبل مورد استفاده بوده است. طب مکمل شامل گروهي از روش‌هاي درماني غير آکادميک است که از حدود سه دهه قبل تحت عنوان طب جايگزين و سپس به عنوان مكمل‌هاي طب رايج ناميده شده‌اند. طبق آمار سازمان جهاني بهداشت بيش از 60 درصد جمعيت جهان از ترکيبات گياهي براي درمان استفاده مي‌کنند که اين آمار در کشورهاي توسعه نيافته بالاتر و در کشورهاي توسعه يافته کمتر است. به طور کلي استفاده از درمان‌هاي گياهي در دنيا رو به افزايش بوده و همچنان استانداردهاي اين روش و چگونگي ارتباط آنها با اصول طب رايج مورد اختلاف است.
هدف: اين پژوهش با هدف "تعيين ميزان آگاهي و نگرش در خصوص طب گياهي و ميزان استفاده از اين روش" انجام شده است. نوع مطالعه، تحليلي و جمعيت تحت مطالعه شامل جمعيت شهر تهران (گروه سني بالاي 15 سال) بوده است. اين مطالعه در سال 1382 در شهر تهران به روش نمونه‌گيري خوشه‌اي انجام شده است.
يافته‌ها: در اين مطالعه 4123 نفر تحت بررسي قرار گرفتند. 6/75 درصد از جمعيت تحت مطالعه از طب گياهي آگاهي داشته و 4/38 درصد كل افراد و 8/50 درصد افراد آگاه از طب گياهي از آن استفاده كرده بودند. بيش از 60 درصد کل جمعيت مناطق مختلف شهر تهران از اين روش آگاه بوده و بين 70-19 درصد جمعيت مناطق نيز از اين روش استفاده کرده بودند. تمامي مناطق جهت استفاده از طب گياهي هزينه کرده بودند. طريقه آشنايي با طب گياهي اغلب از طريق اطرافيان بوده است. اغلب استفاده‌کنندگان از طب گياهي ميزان تاثير اين روش را زياد اعلام کردند. افراد اغلب به کادر غير پزشکي مراجعه کرده و عمدتاً به علت بيماري‌هاي گوارشي، تنفسي و اعصاب و روان از اين روش استفاده کرده بودند. زنان، متاهلين و سالمندان بيشتر از ساير گروه‌ها از طب گياهي استفاده كرده بودند.
نتيجه‌گيري: با توجه به آگاهي بالاي افراد نسبت به طب گياهي و ميزان استفاده بالا از اين روش در جامعه، انجام تحقيقات منسجم در خصوص تعيين ميزان اثر بخشي اين روش و برنامه ريزي جهت چگونگي ارايه اين روش در آموزش‌هاي دانشگاهي امري ضروري به نظر مي‌رسد. به طور كلي، سياستگذاران امر سلامت در راستاي در دسترس قرار دادن روش‌هاي اثربخش و پيشگيري از اثرات نامناسب احتمالي بايد نظام آموزشي مورد نياز و نظام ارزيابي اثر بخشي اين روش‌ها را تعيين نمايند.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
 
استنادات: 
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

صدیقی، ژ.، و مفتون، ف.، و ضیایی، س. (1383). طب گیاهی: آگاهی, بینش و عملکرد در جمعیت شهر تهران. گیاهان دارویی, 4(13), 60-67. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=7515Vancouver : کپی

صدیقی ژیلا، مفتون فرزانه، ضیایی سیدعلی. طب گیاهی: آگاهی, بینش و عملکرد در جمعیت شهر تهران. گیاهان دارویی. 1383 [cited 2021September23];4(13):60-67. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=7515IEEE : کپی

صدیقی، ژ.، مفتون، ف.، ضیایی، س.، 1383. طب گیاهی: آگاهی, بینش و عملکرد در جمعیت شهر تهران. گیاهان دارویی, [online] 4(13), pp.60-67. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=7515. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 174 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی