برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
پاييز 1386 , دوره  - , شماره  80 ; از صفحه 49 تا صفحه 73 .
 
عنوان مقاله: 

عوامل موثر بر سودآوري شركت هاي پذيرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 

در اين پژوهش، تاثير شش عامل نوع صنعت، اندازه، عمر، نسبت سرمايه به دارايي، نسبت بدهي به دارايي و هزينه تبليغات بر سودآوري شركت هاي پذيرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران بررسي شده است. سودآوري نيز به صورت سه معيار بازده دارايي، بازده تعديل شده دارايي و بازده سرمايه تعريف شده است. جامعه آماري مورد مطالعه اين پژوهش، شركت هايي بوده اند كه تا تاريخ 29/12/1380 در سازمان بورس اوراق بهادار تهران پذيرفته شده و طي دوره انجام تحقيق نيز عضويت خود را در بورس اوراق بهادار مزبور حفظ كردند. براي آزمون فرضيه ها از رگرسيون چند متغيره با متغير مجازي استفاده شده است.
يافته ها بيان گر آن هستند كه اگر سه معيار سودآوري، بازده دارايي و بازده تعديل شده دارايي تعريف شوند، متغيرهايي مانند اندازه، نسبت سرمايه به دارايي و نسبت بدهي به دارايي بر سودآوري تاثيرگذار خواهند بود، اما نوع صنعت، عمر و هزينه تبليغات بر سودآوري بي تاثير است. هم چنين، اگر معيار سودآوري بازده سرمايه در نظر گرفته شود، نوع صنعت و اندازه شركت بر سودآوري، موثرند. اما عمر، نسبت سرمايه به دارايي، نسبت بدهي به دارايي و هزينه تبليغات بر سودآوري تاثير ندارد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

سجادی، س.، و دستگیر، م.، و فرازمند، ح.، و محمودی، و. (1386). عوامل موثر بر سودآوری شرکت های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران. تحقیقات اقتصادی, -(80), 49-73. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=73033Vancouver : کپی

سجادی سیدحسین، دستگیر محسن، فرازمند حسن، محمودی وحید. عوامل موثر بر سودآوری شرکت های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران. تحقیقات اقتصادی. 1386 [cited 2021June22];-(80):49-73. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=73033IEEE : کپی

سجادی، س.، دستگیر، م.، فرازمند، ح.، محمودی، و.، 1386. عوامل موثر بر سودآوری شرکت های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران. تحقیقات اقتصادی, [online] -(80), pp.49-73. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=73033. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 7436 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی