برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

بنيادهاي سازمان حسبه از آغاز تا پايان دوره اموي

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشگاه الهیات و معارف اسلامی
 
چکیده: 
سازمان حسبه يكي از بشخ هاي تشكيلات قضايي حكومت مسلمان بوده است. در ‎‎آغاز وظيفه اصلي اين سازمان كه در راس آن محتسب قرار داشت نظارت و رسيدگي به امور بازار و بازاريان بود اما در سده 3 ق. وظايف اين نهاد به سرعت گسترش يافت و نه تنها رسيدگي و نظارت بر بهداشت، عبور و مرور و ساخت و ساز شهري را شامل مي شد بلكه مراقبت از رفتارهاي اخلاقي و شرعي شهروندان را نيز در بر مي گرفت.
همه نويسندگان مسلمان، ريشه وبنياد اين نهاد را فريضه امر به معروف و نهي از منكر مي داند و بر اين باورند كه پيدايش اين سازمان در دوره هاي بعد به واقع، شكل نهادينه شده اين حكم ديني است. نگارنده در اين مقاله ضمن تاكيد بر وجود حسبت اسلامي و بررسي نشانه هاي تاريخي آن از آغاز تشكيل حكومت اسلامي در مدينه و استمرار آن در دوره هاي بعد،‌زمان پيدايش سازمان و تشكيلات اداري حسبه را پيش از دوره عباسيان منتفي مي داند.
 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

بادکوبه هزاوه، ا. (1381). بنیادهای سازمان حسبه از آغاز تا پایان دوره اموی . مقالات و بررسیها, 35(دفتر 71), 307-319. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=7075Vancouver : کپی

بادکوبه هزاوه احمد. بنیادهای سازمان حسبه از آغاز تا پایان دوره اموی . مقالات و بررسیها. 1381 [cited 2021November27];35(دفتر 71):307-319. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=7075IEEE : کپی

بادکوبه هزاوه، ا.، 1381. بنیادهای سازمان حسبه از آغاز تا پایان دوره اموی . مقالات و بررسیها, [online] 35(دفتر 71), pp.307-319. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=7075. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 218 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی