برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

متاآناليز كارآزماييهاي باليني با فرض همگني واريانسهاي اثر تيمار و كاربرد آن در مطالعات اثر مصرف آسپيرين در كاهش مرگ و مير بيماران سكته قلبي

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشگاه تربیت مدرس
 
چکیده: 

مقدمه. متاآناليز يا فراتحليل عبارت است از تركيب نتايج مطالعات مستقلي كه همگي هدف يكساني را دنبال مي كنند. انجام اين كار در مورد كارآزماييهاي باليني مستقل و مشابه كه از لحاظ عامل تيمار و پيامد يكسان هستند در سالهاي اخير رشد چشم گيري پيدا كرده و روشهاي آماري مختلفي در اين زمينه ارائه گرديده است. اين روشها با تكيه بر تئوريهاي آماري بدون نياز به داده هاي اوليه وتنها با فراهم بودن مقدار تاثير تيمار و واريانس آن در مطالعات مختلف آنها را با هم ادغام نموده برآورد دقيق تري براي ميزان تاثير تيمار ارائه مي نمايد.
روشها. روش آماري به كار گرفته شده در اين تحقيق
براي متاآناليز كار آزماييهاي باليني تاثير آسپيرين بر كاهش مرگ بيماراني كه دچار سكته قلبي شده اند بر اساس مدل اثر ثابت با فرض همگني واريانسهاي اثر تيمار در مطالعات مختلف مي باشد. تعداد شش مقاله درباره موضوع از مقالات چاپ شده در مجلات مختلف پزشكي شناسايي و انتخاب شده و نتايج آن توسط روش مذكور با هم ادغام گرديده اند.
نتايج. در مطالعاتي كه متاآناليز در مورد آنها صورت گرفت اثر مصرف آسپيرين بر
كاهش مرگ و مير توسط نسبت شانس (Odds Ratio)و يا لگاريتم آن در گروه تيمار نسبت به گروه كنترل ارائه گرديده بود. تنها در يكي از مطالعات ميزان مرگ در گروه تيمار(مصرف آسپيرين) بيش از گروه كنترل بوده است و در پنج مطالعه ديگر مرگ و مير در گروه تيمار كمتر از گروه كنترل بوده است. با اين حال در هيچ كدام از مطالعات اختلاف مشاهده شده از لحاظ آماري معني دار نبوده است. اما نتيجه متاآناليز مطالعات ضمن اينكه برآورد فاصله اي كوتاه تري براي نسبت شانس (Odds Ratio) نسبت به مطالعات منفرد ارائه نموده است همچنين باعث معني دار شدن آماري اختلاف مرگ و مير در گروه تيمار نسبت به گروه كنترل پس از ادغام پنج مطالعه گرديده است.
بحث. متاآناليز
كارآزماييهاي باليني با فرض همگني واريانسهاي اثر تيمار به دليل استفاده از واريانس تركيبي به جاي واريانسهاي منفرد برآورد دقيق تري براي اثر تيمار ارائه مي نمايد اين روش براي مواقعي كه تعداد نمونه به كاربرده شده در مطالعات نسبتا كم باشد بهتر عمل مي كند اما در اين تحقيق به دليل اينكه تعداد نمونه ها در مطالعات منفرد نسبتا بزرگ بوده است نتايج حاصله با متاآناليز به روش معمول يعني عدم استفاده از واريانس تركيبي اختلاف زيادي نشان نداده است.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

حاجی وندی، ع.، و بابایی ‌روچی، غ.، و کاظم نژاد، ا. (1382). متاآنالیز کارآزماییهای بالینی با فرض همگنی واریانسهای اثر تیمار و کاربرد آن در مطالعات اثر مصرف آسپیرین در کاهش مرگ و میر بیماران سکته قلبی. پژوهش در علوم پزشکی, 8(2), 29-34. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=6965Vancouver : کپی

حاجی وندی عبداله، بابایی ‌روچی غلامرضا، کاظم نژاد انوشیروان. متاآنالیز کارآزماییهای بالینی با فرض همگنی واریانسهای اثر تیمار و کاربرد آن در مطالعات اثر مصرف آسپیرین در کاهش مرگ و میر بیماران سکته قلبی. پژوهش در علوم پزشکی. 1382 [cited 2021December01];8(2):29-34. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=6965IEEE : کپی

حاجی وندی، ع.، بابایی ‌روچی، غ.، کاظم نژاد، ا.، 1382. متاآنالیز کارآزماییهای بالینی با فرض همگنی واریانسهای اثر تیمار و کاربرد آن در مطالعات اثر مصرف آسپیرین در کاهش مرگ و میر بیماران سکته قلبی. پژوهش در علوم پزشکی, [online] 8(2), pp.29-34. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=6965. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 91 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی