برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

بررسي غلظت گرد و غبار و سيليس آزاد موجود در آن در معدن روباز سرب و روي عمارت

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه بهداشت دانشگاه علوم پزشکی اراک
 
چکیده: 

سابقه و هدف: سليس بيشترين ماده معدني روي زمين است. تماس با گرد و غبارهاي حاوي سيليس آزاد باعث صدمات روي شده و در نهايت ممكن است منجر به سيليكوزيس شود. هدف از اين مطالعه تعيين ميزان غلظت گرد و غبار و سيليس آزاد موجود در آن معدن روباز سرب و روي عمارت بود.
مواد و روش ها: تحقيق با طراحي توصيفي و نمونه برداري بر اساس روش شماره 7500،  Natinal Institue of Occupational safety and Health (NIOSH)  انجام شد. با استفاده از روش هاي نمونه برداري فردي ميزان تماس با گرد و غبار كل و قابل استنشاق اندازه گيري و غلظت گرد و غبار به روش سنجش وزني تعيين گرديد. به منظور تعيين مقدار سيليس آزاد، نمونه ليس آزاد، نمونه وسط دستگاه پراش اشعه ايكس مورد آناليز قرار گرفتند و با مقادير استاندارد مقايسه شدند.
يافته ها: غلظت گرد و غبار قابل استنشاق در قسمت هاي دريل كاري و خاكبرداري به ترتيب برابر با  2.81±0.46و 2.69±0.5 ميلي گرم در متر مكعب بود. غلظت سلیس آزاد در این قسمت ها به ترتیب برابر با 0.51±0.12 و 0.47±%9 میلی گرم در متر مکعب بود. اين مقادير به ترتيب 5.1 و 4.7 برابر حد تماس شغلي استاندارد ايران و هم چنين 10.2 و 9.4 برابر استانداردNatinal Institue of Occupational safety and Health (NIOSH)  است.
نتيجه گيري : ميزان گرد و غبار و غلظت سيليس آزاد آن در هواي محيط كار بيشتر از حد مجاز است. بنابراين بايد با روش هاي مختلف از ايجاد گرد و غبار در محيط كار جلوگيري كرد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
    exInvalid object name 'SCHOLAR.DBO.tbl_ref_fa'.
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

صمدی، ص.، و جنید، ب. (1382). بررسی غلظت گرد و غبار و سیلیس آزاد موجود در آن در معدن روباز سرب و روی عمارت. فیض, 7(4 (پی در پی 28)), 84-89. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=6950Vancouver : کپی

صمدی صادق، جنید بدری سادات. بررسی غلظت گرد و غبار و سیلیس آزاد موجود در آن در معدن روباز سرب و روی عمارت. فیض. 1382 [cited 2021September19];7(4 (پی در پی 28)):84-89. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=6950IEEE : کپی

صمدی، ص.، جنید، ب.، 1382. بررسی غلظت گرد و غبار و سیلیس آزاد موجود در آن در معدن روباز سرب و روی عمارت. فیض, [online] 7(4 (پی در پی 28)), pp.84-89. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=6950. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 195 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی