برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

تعيين مقدار سرب و كادميم بادام زميني عرضه شده در مغازه هاي شهر اهواز

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشکده داروسازی، دانشگاه علوم پزشکی اهواز
 
چکیده: 
سابقه و هدف: با توجّه به منشأ طبيعي و صنعتي و محيطي سرب و كادميم و عوارض شناخته شده آلودگي اين دو فلز و عدم اطلاع از ميزان آن و به منظور تعيين مقادير سرب و كادميم بادام زميني اين تحقيق روي نمونه هاي عرضه شده در مغازه هاي شهر اهواز انجام گرفت.
مواد و روش ها: تحقيق به روش توصيفي روي 27 نمونه از بادام زميني عرضه شده در شهر اهواز كه به طور تصادفي انتخاب شدند انجام گرفت. ميزان سرب و كادميم نمونه ها به وسيله دستگاه اسپكترومتر جذب اتمي اندازه گيري شد و مقادير آن بر حسب ميكروگرم در كيلوگرم ارائه گرديد.
يافته ها: ميانگين ميزان كادميم 83 ميكروگرم در كيلوگرم و از حداقل 15 تا حداكثر 160 بود و 92.6 درصد نمونه ها آلودگي بيشتر از 40 ميكروگرم داشتند. ميانگين ميزان سرب نمونه ها 384 و از حداقل 12 تا حداكثر 1043 ميكروگرم در كيلوگرم بود و 81.5 درصد نمونه ها بيشتر از 200 ميكروگرم در كيلوگرم آلودگي داشتند.
نتيجه گيري : ميزان آلودگي سرب و كادميم بادام زميني مورد بررسي زياد مي‌باشد. لذا بررسي مقادير طبيعي و علل افزايش آلودگي بادام زميني را توصيه مي‌نمايد.
 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
    exInvalid object name 'SCHOLAR.DBO.tbl_ref_fa'.
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

رهبر، ن.، و نظری، ز. (1382). تعیین مقدار سرب و کادمیم بادام زمینی عرضه شده در مغازه های شهر اهواز. فیض, 7(4 (پی در پی 28)), 71-77. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=6946Vancouver : کپی

رهبر نادره، نظری زهرا. تعیین مقدار سرب و کادمیم بادام زمینی عرضه شده در مغازه های شهر اهواز. فیض. 1382 [cited 2021September19];7(4 (پی در پی 28)):71-77. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=6946IEEE : کپی

رهبر، ن.، نظری، ز.، 1382. تعیین مقدار سرب و کادمیم بادام زمینی عرضه شده در مغازه های شهر اهواز. فیض, [online] 7(4 (پی در پی 28)), pp.71-77. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=6946. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 64 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی